Amerykanie wciąż najbardziej przedsiębiorczy. Niemcy daleko z tyłu, także za Polakami

Amerykanie wciąż najbardziej przedsiębiorczy. Niemcy daleko z tyłu, także za Polakami

Czy sukces gospodarczy Niemiec, które cieszą się niskim bezrobociem, nadwyżką eksportu i bardzo silną pozycją tradycyjnego przemysłu powoduje, że nasi zachodni sąsiedzi nie przejawiają chęci do otwierania własnych biznesów?

Jak wynika z raportu Global Entrepreneurship Monitor 2012, zaledwie co drugi Niemiec uważa przedsiębiorczość jako dobry wybór drogi zawodowej. To jeden z gorszych wyników w całej Unii Europejskiej i daleko za takimi krajami jak Holandia czy Włochy, w których pozytywne zdanie ma odpowiednio 79 i 67 procent obywateli. Wysoko w rankingu znajdują się także Polacy, spośród których 68% uważa prowadzenie własnej firmy za atrakcyjne.

Jeszcze więcej o niechęci Niemców do przedsiębiorczości świadczy odsetek osób obawiających się porażki własnego biznesu wynoszący aż 42 procent. Dla porównania, w USA jest to tylko 32%, a jak przekonuje The Economist, kilkukrotna plajta za Oceanem jest bardziej powodem do dumy niż do wstydu. Z kolei w Niemczech częstą postawą po porażce biznesowej jest chęć powrotu na bezpieczną posadę.

Nic zatem dziwnego, że pomimo różnego rodzaju zachęt władz, Niemcy wciąż nie stają się oazą dla start-upów. Jak wynika z danych zebranych przez Deutsche Bank, zaledwie ok. 2,5% Niemców posiada otwarte z własnej woli firmy, które mają od 3 miesięcy do 3,5 roku (wyklucza się w ten sposób np. osoby zmuszane do przejścia na samozatrudnienie), a zainwestowany przez nie kapitał to zaledwie 0,02% PKB Niemiec.

Na drugim końcu skali znajdują się Amerykanie, wśród których nowych przedsiębiorców jest blisko 8 procent, a kapitał zainwestowany w ich firmy to 0,17 PKB Stanów Zjednoczonych. Jak wyjaśnia The Economist, wielkie niemieckie firmy w przeciwieństwie do amerykańskich niechętnie angażują się finansowo w start-upy; średnia inwestycja w takie przedsięwzięcia wynosi tylko 780 tys. euro, podczas gdy w USA aż 6 milionów euro.

Czytaj także
Polecane galerie