Będziemy płacić dodatkowo za wypłatę z bankomatu? Ministerstwo odpowiada

Będziemy płacić dodatkowo za wypłatę z bankomatu? Ministerstwo odpowiada

Fot. sxc.hu

Ministerstwo Finansów nie pracuje nad wprowadzeniem opłat od wypłaty gotówki z bankomatów, tzw. opłat surcharge - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu finansów Wiesława Dróżdż.

To reakcja na pojawiające się w mediach informacje o pomyśle wprowadzenia opłaty surcharge, której zwolennikiem miało być Ministerstwo Finansów. O sprawie pisaliśmy w serwisie Biztok.pl 

Fiskus znów chce naszych pieniędzy. Tym razem od wypłat z bankomatów

Wiesława Dróżdż podkreśliła, że MF "nie prowadzi prac legislacyjnych w tym zakresie". Według Dróżdż informacje dotyczące wprowadzenia przez resort możliwości pobierania opłaty od wypłat z bankomatów są nieprawdziwe.

- Ministerstwo Finansów zasadniczo popiera prowadzenie takich działań, które przyczyniają się do obniżania kosztów usług finansowych, czego przykładem jest poparcie resortu dla parlamentarnej inicjatywy dotyczącej obniżenia opłaty interchange w transakcjach kartowych, czy też prowadzona aktualnie inicjatywa zmierzająca do redukcji obciążeń administracyjnych dla biur usług płatniczych - wskazała rzeczniczka w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej.

Przedstawicielka Ministerstwa Finansów przyznała jednocześnie, że urząd pracuje nad rozwiązaniami, które mają zwiększyć liczę bankomatów w Polsce.

W ocenie ministerstwa czynnikiem hamującym rozwój sieci bankomatów jest narzucany przez organizacje kartowe na operatorów bankomatów zakaz pobierania jakichkolwiek dodatkowych opłat z tytułu korzystania z ich urządzeń. Siła rynkowa Visy i Mastercarda znacznie ogranicza możliwość negocjacji stawek przez operatorów bankomatów z wydawcami kart.

Surcharge popularne jest w USA. To system, który pozwala finansować funkcjonowanie bankomatu niezależnie od instytucji finansowej. Dzięki tej opłacie właściciele barów i sklepów w Stanach Zjednoczonych kupiło i uruchomiło bankomaty w swoich punktach sprzedaży i zarabia na wypłatach.

Czytaj także
Polecane galerie