Big Data. Do czego może służyć w firmie? . strona 2 z 2

Big Data. Do czego może służyć w firmie?

Fot. Fotolia

Wdrożenie analizy Big Data w firmie wiąże się z często niemałą inwestycją i przebiega w etapach. Przykładowy, orientacyjny koszt wprowadzenia narzędzi do analizy ogromnych zbiorów danych to minimum stu tysięcy złotych. Może się jednak różnić w zależności od branży i innych danych dotyczących specyfiki projektu. Aby to wyjaśnić, ekspert podaje przykład implementacji narzędzia do firmy z branży handlu detalicznego.

Dotyczy ona sprzedaży w sieci sklepów rozproszonych po całym kraju. Nie wiemy dlaczego niektóre sklepy radzą sobie gorzej, podczas gdy bardzo do nich podobne performują znacznie powyżej średniej. - Staramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie – mówi Paweł Płaszczak.

Jego zdaniem, należy zacząć od upewnienia się, czy firma ma dostęp do wszystkich potrzebnych danych. Asortyment dostępny w danych lokalizacjach, historię sprzedaży, rotację produktów, marże, dane o personelu, klientach, demografii okolicy oraz lojalności lokalnych mieszkańców. – Jeśli firma ich nie ma, musi zacząć je zbierać. To pierwszy czynnik, który wpływa na koszty – tłumaczy.

Drugi czynnik może wynikać z konieczności odpowiedniego przygotowania zbiorów danych, to znaczy ich oczyszczenia i zapisania w formie jednolitej bazy. Chodzi tu przede wszystkim o wyszukanie i usunięcie lub poprawienie pewnych rekordów, które są powielone, błędne lub wprowadzone w złym formacie. Idąc dalej w tym temacie, zapisanie danych w formie jednolitej bazy wiąże się następnie z kosztami zakupu sprzętu i licencji. Chyba, że zdecydujemy się skorzystać z rozwiązań typu open-source.

Po odpowiednim przygotowaniu, przychodzi czas na rozpoczęcie analizy Big Data. Na tym etapie zaczyna się wprowadzać narzędzia drążenia danych, które mają pokazać korelacje. Wymaga to przede wszystkim sporej pracy z analitykami. Należy zorganizować spotkania z całym zespołem, wytłumaczyć model biznesowy, wskazać kluczowe czynniki i rozbudzić myślenie analityczne w kontekście danego przypadku. Wszystko to generuje kolejne koszty.

Podsumowując, utworzenie architektury pod Big Data wiąże się z zaprojektowaniem długiego procesu, w ramach którego sam zakup narzędzi do analizy, wcale nie musi być kluczowym czynnikiem.

Więcej na temat BiG Data można dowiedzieć się na konferencji Big Data Think Big CEE Congress 15-16 kwietnia 2015.

  • 1
  • 2
Następna strona
Czytaj także
Polecane galerie