Czy pracownicy mogą mieć 50 proc. udziałów? W tej firmie tak

Czy pracownicy mogą mieć 50 proc. udziałów? W tej firmie tak

Fot. Untitled Kingdom

Nie tak dawno pisaliśmy w Biztok.pl o firmie programistycznej Monterail. O premiach nie decyduje tam zarząd, a pracownicy.

Tekst spotkał się ze sporym odzewem, dlatego poszliśmy tym tropem, szukając innych, nietypowych pomysłów na motywowanie pracowników. I znaleźliśmy firmę Untitled Kingdom, założoną przez Pawła Nowaka i Piotra Zająca. Od kilku lat tworzy ona na zlecenie oprogramowanie na sprzęt z systemem operacyjnym iOS (komputery Apple, iPady, iPhone'y).

- Rok temu zdecydowaliśmy się, że podzielimy firmę na dwie części. Jedna będzie należała do mnie i Pawła, a druga połowa do najstarszych pracowników. I to równe 50 procent, nie 49 ani 51, tylko dokładnie 50 procent - mówi serwisowi Biztok Piotr Zając.

Udziały pracownicze w dwunastoosobowym zespole ma trzech pracowników najstarszych stażem. - Planujemy, by każdy po przepracowaniu w firmie dwóch lat dostawał opcje na udziały. 

A jak się podejmuje decyzje? - Szukamy konsensusu - mówi Zając. - Robimy wszystko, żeby się porozumieć, o to w tym chodzi, sprawdzamy siłę argumentów - dodaje.

W ten sposób w Untitled Kingdom decydują o rzeczach prostszych, jak wyjazd integracyjny czy zatrudnienie nowej osoby po cele strategiczne na bieżący rok. 

- Omawialiśmy też wspólnie decyzję, czy rozmawiać z potencjalnym inwestorem, który chce w nas zainwestować - mówi Zając, dodając, że spółka nie napotkała dotąd w tej formule "większych zgrzytów".

Przy każdej nowej rundzie, pakiety pracownicze są rozwadniane, ale spółka dzieli to tak, że nowi pracownicy otrzymują mniej udziałów.

- Mamy taki algorytm przyznawania udziałów, który premiuje staż w firmie - mówi Zając. 

Untitled Kingdom stworzyło do tej pory Woblinka, pierwszą platformę ebookową w Polsce, teraz pracują z klientami z Wielkiej Brytanii, takimi jak Swiftab, Bizzby czy Ticckle. Ta ostatnia to platforma do nagrywania filmików od 15-30 sekund. Nagrywa się pytanie lub komentarz, Ticckle jest pomyślane jako platforma do prowadzenia debaty z ludźmi z całego świata. 

W tej firmie zarząd nie daje premii. Robią to pracownicy
Czytaj także
Polecane galerie