Dla zarządu: nigdy nie pisz tego w mailu. On napisał, a UOKiK przysolił 1,1 mln zł kary

Dla zarządu: nigdy nie pisz tego w mailu. On napisał, a UOKiK przysolił 1,1 mln zł kary

Fot. viewer765/sxc.hu

Nie wszyscy są tak wyczuleni na podsłuchy i zacierania śladów, by umawiać się na spotkania biznesowe na cmentarzu. Zmowę cenową w branży zegarków firmy omówiły bez śladu skrępowania, a mail członka zarządu jednej z firm już przeszedł do historii antykartelowych postępowań w Polsce.

Chodzi o dwie firmy PHU Jubiler oraz Anyro&Co, które dystrybuują w Polsce zegarki takich marek jak Tommy Hilfiger, Adidas, Fossil, Emporio Armani czy Citizen. Dystrybutorzy narzucali sklepom ceny minimalne - kto chciał się wyłamać, temu grożono pogorszeniem warunków współpracy, m.in. obniżeniem marży i nałożeniem obowiązku płatności gotówką za otrzymany towar.

Najciekawszy w tej sprawie jest mail, który posłużył UOKiK-owi jako dowód. 

Oto mail członka zarządu jednej z firm: 

"Niestety nasza nowa kochana ojczyzna (UE) zakazuje ustalania cen i z prawnego punktu widzenia oczywiście nie można pisać takich maili. (Ale mam nadzieję, że w tym wypadku żadna instytucja się nie przyczepi i nie zapłacimy ogromnej kary, co teoretycznie byłoby możliwe)"

Ciekawe, czy się zdziwił, gdy UOKiK jednak się przyczepił i nałożył 1,1 mln zł kary (z czego na PHU Jubiler - 819 tys. zł). Obie firmy mogą się odwołać od decyzji urzędu.

Czytaj także
Polecane galerie