Dzieci czy kariera: Apple i Facebook zapłacą kobietom za zamrożenie jajeczek

Dzieci czy kariera: Apple i Facebook zapłacą kobietom za zamrożenie jajeczek

Fot. Eastnews

Nawet do 20 tys. dolarów będą mogły dostać kobiety pracujące w Facebooku i Apple. To kwota, jaką oba amerykańskie koncerny są gotowe wyłożyć na sfinansowanie zabiegu zamrażania komórek jajowych.

Po co? By mogły odłożyć decyzję o ciąży i wybrać późniejsze macierzyństwo. Jak podaje NBC News, w Facebooku program już ruszył, w Apple zacznie obowiązywać na początku przyszłego roku. To prawdopodobnie dwa pierwsze koncerny, które taki przywilej stworzyły dla wszystkich pracowników, nie tylko tych, dla których zamrażanie jest wskazane ze względów medycznych.

Teoretycznie taki zabieg pozwala kobietom na zajście w ciążę w poźniejszym wieku. Zwolennicy zamrażania wskazują, że właśnie przez wychowywanie dzieci rosną dysproporcje między wynagrodzeniami mężczyzn i kobiet.  

- Wyobraźmy sobie świat, w którym życia nie dyktuje nam zegar biologiczny. Jeśli 25-latka składa komórki jajowe do przechowania, a potem w wieku 35 lat czeka na nią awans, może wybrać ścieżkę kariery , bez zamartwiania się, że rezygnuje z dziecka - pisała Emma Rosenblum w magazynie "Bloomberg Businessweek".

I jak to oceniacie: benefit pracowniczy na miarę XXI wieku czy już przesada?

Czytaj także
Polecane galerie