Horrendalnie wysokie wynagrodzenia dostają... prezesi-narcyzi

Horrendalnie wysokie wynagrodzenia dostają... prezesi-narcyzi

Fot. Wikipedia/Oracle

Zafascynowani sobą, przesadnie dbający o wygląd i myślący przede wszystkim o sobie. A dodatkowo wynagradzani gigantycznymi kwotami. Co skłania zarządy firm do wypłacania prezesom-narcyzom tak ogromnych honorariów?

Badania przeprowadzone przez zespół profesora zarządzania Uniwersytetu Stanford Charlesa A. O'Reilly dowodzą, że narcystyczni prezesi dostają znacznie wyższe pensje niż nie-narcystyczni, a jedynie pewni siebie rówieśnicy.

Dobrze zarabiający prezesi-narcyzi, jak wynika z ankiet przeprowadzonych wśród pracowników 32 największych spółek technologicznych, oceniani są jako egocentryczni, aroganccy i zarozumiali. Tacy prezesi używają też wyjątkowo często zaimka "ja".

Uczeni chcieli odpowiedzieć na pytanie, jakie jest uzasadnienie dla szybko rosnących wynagrodzeń szefów firm działających w branżach technologicznych. Okazało się, że wyższe wynagrodzenia negocjowali szefowie-narcyzi, ponieważ łatwiej przychodzi im przekonywanie o własnej wizji i są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka.

Polacy nie mają podwyżek, bo... nie potrafią o nich rozmawiać. Mistrzami są Hindusi

Często prowadzi to do tego, że po spektakularnym sukcesie łatwiej potrafią wywalczyć podwyżki. Wyższą pensję negocjują raczej dla siebie niż dla zespołu. Z czasem tworzy się więc gigantyczna dysproporcja między wynagrodzeniami poszczególnych członków zarządu. Jak twierdzą naukowcy, narcyzi nie są skłonni do "prospołecznych działań", współpraca z wieloma pracownikami może być dla tych ostatnich destrukcyjna.

Narcyzi są też znacznie lepiej oceniani przez zarząd. Są uważani za wizjonerów, za "odpowiednich ludzi na odpowiednim miejscu".

Z badań wynika też, że narcystyczni prezesi, bardziej od innych przekonani są o swojej nieomylności, nagradzają członków zespołu według własnego uznania (niekoniecznie według zasług), a w ich działaniach biznesowych da się zauważyć "daleko posuniętą rozrzutność". Dla realizacji własnych wizji są w stanie przejmować kolejne firmy płacąc za nie znacznie więcej niż powinni.

Czytaj także
Polecane galerie