Jak zatrudnia Branson? "Lepiej mieć lukę w zespole niż zatrudnić dupka"

Jak zatrudnia Branson? "Lepiej mieć lukę w zespole niż zatrudnić dupka"

Richard Branson ma tylu fanów, co przeciwników. Jednego mu odmówić nie sposób - doświadczenia (zobacz, co przeszedł, zanim został miliarderem).

Na serwisie LinkedIn ten jeden z najbardziej wyrazistych miliarderów naszych czasów podzielił się swoją opinią o tym, kogo warto zatrudnić w swojej firmie.

"Nie ma nic ważniejszego dla firmy niż zatrudnienie właściwego zespołu. Jeśli uda ci się zebrać idealny miks ludzi pracującej w twojej spółce, masz dużo większe szanse na sukces. Jednak idealny kandydat nie zawsze zapuka właśnie do ciebie" - pisze Branson.

To brzmi jak "oczywista oczywistość". Ale dalej rady Bransona, twórcy imperium pod szyldem Virgin, są już bardziej konkretne.

#Osobowość
To powinien być ktoś z osobowością, która pasuje do kultury organizacyjnej twojej firmy. Wiele umiejętności da się wyćwiczyć, ale trudno jest wytrenować osobowość. Jeśli jesteś w stanie znaleźć osoby, które mają poczucie humoru, są przyjazne, troskliwe i uwielbiają pomagać innym, jesteś na dobrej drodze, by znaleźć zwycięzcę.

Bransor radzi, by właśnie pod tym kątem przyglądać się kandydatom podczas rozmów o pracę. Nie zniechęcać się, bo nie zawsze wszystko widać, a rozmówcy mogą być nieśmiali. Ale też potrafić odróżnić ekscytację z powodu rozmowy kwalifikacyjnej od naturalnego usposobienia.

#Doświadczenie

Szukaj ludzi przydatnych do różnych ról. Potrzebujesz członków zespołu, którzy są w stanie przestawić się na różnego rodzaju zadania. Specjaliści są czasami niezbędni, ale uniwersalność nie powinna być lekceważona.

Patrzę na nie dopiero na samym końcu. Jeśli ktoś skończył pięć kierunków i ma więcej "celujących" niż jesteś w stanie zmieścić na jednej stronie, to niekoniecznie znaczy, że to właściwa osoba do pracy. Świetnie stopnie nic nie znaczą, jeśli nie towarzyszy im rozległe doświadczenie i osobowość zwycięzcy.

#Niezależnie myślacy
Nie bój się ich zatrudniać. Ktoś, kto myśli nieco inaczej może pomóc i problemy przekuć w szanse. A jednocześnie pobudzić kreatywność w grupie. Niektórzy z naszych najlepszych ludzi początkowo sprawiali wrażenie, że nie pasują do reszty, ale z czasem okazało się, że są nie do zastąpienia.

#Zły lider
Jak najszybciej zniszczyć firmę? Zatrudniając niewłaściwą osobę na czele. Czy awans kogoś z wewnątrz firmy jest dobrym pomysłem? Tak, jeśli ta osoba będzie czerpała z nowej roli inspirację, zna biznes i ma zaufanie i szacunek swojego zespołu.

#Nowe siły
Ale świeża krew też może wzmocnić spółkę. Zarówno Virgin Atlantic i Virgin Australia mają nowych prezesów z zewnątrz, którzy wnieśli wiele świeżych pomysłów do firmy, a wraz z nimi wiele doświadczenia - tego, co konkurencja robi dobrze i tego, co robi źle.

#Zatrudnianie podczas szybkiego rozwoju
Kiedy spółki przechodzą przez okres dynamicznego wzrostu, zatrudniają hurtowo, na czym może ucierpieć kultura danej firmy. Warto być cierpliwym, by znaleźć właściwą osobę, a nie spieszyć się i zachwiać równowagą w zespole.

Branson swój wywód kończy cytatem Samira Desai, szefa Funding Circle.

"Lepiej mieć lukę w swoim zespole niż dupka". (po angielsku brzmi to lepiej: "It's better to have a hole in your team, than asshole in your team!")

Tomasz Grynkiewicz, tomasz.grynkiewicz@biztok.pl

Czytaj także
Polecane galerie