Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kluczowy czynnik sukcesu w biznesie? Zdolność do adaptacji do nowych warunków

Kluczowy czynnik sukcesu w biznesie? Zdolność do adaptacji do nowych warunków

Rafe Sagarin, badacz z Uniwersytetu Arizony, wskazuje w "Harvard Business Review" na kluczowy czynnik niezbędny do odniesienia sukcesu w biznesie: zdolność do adaptacji do nowych warunków, a za wzorzec przyjmuje otaczający nas świat przyrody.

Nasze przewidywania dotyczące przyszłości bywają bardzo mylne - tak jak Sagarin nie wierzył w sukces Apple i sprzedał akcje spółki po 7 dolarów za sztukę. Takich błędnych decyzji podejmujemy całe mnóstwo i naukowiec argumentuje, że ważniejsze od przewidywania czy dogłębnego analizowania historii jest gotowość do zmiany, którą obserwujemy także w biologii. Przez miliony lat ewolucji przetrwali tylko ci, którzy stosowali się do czterech kluczowych zasad.

1. Decentralizacja

Sagarin wskazuje na ośmiornicę, która mimo naprawdę dobrze rozwiniętego mózgu wcale nie wysyła swoim mackom sygnału, jaki powinny one przybrać kolor, aby się ukryć. Pojedyncze komórki skóry szybciej reagują i pozwalają wspólnie sprawniej i szybciej wykonać proces kamuflażu.

Porównajmy sukces Wikipedii z porażką Encyklopedii Britannica, która z wielkim opóźnieniem zdecydowała się na przejście wyłącznie do formy cyfrowej, w międzyczasie tracąc miano lidera rynku.

2. Redundancja (posiadanie nadmiernej liczby elementów)

Efektywne systemy tworzą niezliczone kopie wszystkiego i modyfikują te kopie, aby zabezpieczyć się przed niepewną przyszłością. Na pozór nie jest ona do niczego potrzebna, tak jak w przypadku producenta części do samolotów, który od lat gromadzi kopie wszystkich elementów, które wyprodukował w historii. Na pozór jest to strata czasu i miejsca, a jednak kiedy firmę odwiedza bezradny klient z dwudziestoletnią maszyną, tylko tu może szybko otrzymać właściwą część wytworzoną na wzór kopii przechowywanej w magazynie, W ten sposób firma buduje swój wizerunek jako lidera branży.

3. Symbioza

Świat przyrody jest pełen zaskakujących związków - na przykład małego bąkojada zjadającego pasożyty ze skóry słonia. Podobnie mogą postępować firmy - Unilever przejął producenta lodów Ben and Jerry's i nie zmienił przywiązania tego ostatniego do hojnej działalności charytatywnej, ani ubioru zarządu odrzucającego garnitury. W zamian otrzymał markę kojarzoną z lokalnymi producentami, a nie kolejny globalny brand.

4. Procesy rekurencyjne

Skoro w przyrodzie sędziwego wieku dożywa jeden na sto żółwi, podobnie w biznesie należy liczyć się z mnóstwem porażek, ale dzięki setkom prób odnajdziemy właściwą drogą.

Sagarin postuluje: zamiast ręcznie sterować organizacją, dawaj zadania do wykonania, prawdziwe wyzwania.

zbigniew.papinski@biztok.pl

Czytaj także
Polecane galerie