Korupcja we włoskim stylu: spis łapówek na jadalnym papierze

Korupcja we włoskim stylu: spis łapówek na jadalnym papierze

Fot. MORbcn/Flickr

Wielki skandal korupcyjny związany z budową wartej 5,5 mld euro zapory morskiej kosztował już głowę burmistrza Wenecji. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi nalotami policji, spisy łapówek dla urzędników miejskich były prowadzone na jadalnym papierze.

Jak poinformowała w piątek wenecka gazeta Il Gazzettino, u krewnych jednego z wysokich przedstawicieli konsorcjum Venezia Nuova, które zajmuje się budową zapory zabezpieczającej słynne miasto przed zalewaniem przez pływy morza, znaleziono spis łapówek wypłacanych miejskim urzędnikom.

Niezwykłą cechą tej dokumentacji jest to, że została sporządzona na papierze, który nadaje się do spożycia. Gazeta ujawniła fragment podsłuchanej przez policję rozmowy pomiędzy pracownikiem konsorcjum a jego współpracownikiem, w której padają słowa:

Napisz to na innym papierze. Jadalnym. Możesz go połknąć jeśli któregoś dnia ktoś się zjawi. Nie żartuję.

orsoni.jpg

Giorgio Orsoni, fot. UN ISDR

Na liście beneficjentów łapówkarskiego procederu znaleźli się weneccy urzędnicy, którzy za załatwianie różnych kontraktów otrzymywali sumy idące w dziesiątki tysięcy euro. Aresztowania objęły już 35 osób, a wśród nich jest także burmistrz Wenecji Giorgio Orsoni, który w piątek został przesłuchany przed sądem.

Budowa wielkiej zapory morskiej osłaniającej Wenecję przed nadmiernie wysokimi stanami wody rozpoczęła się już w 2003 roku, ale projekt o wartości 5,5 mld euro od początku jest dotknięty opóźnieniami i obecnie przyjmuje się, że zostanie zakończony dopiero w 2016 r.

W Chorwacji czyszczą za korupcję. Minister finansów zwolniony
Czytaj także
Polecane galerie