Które spółki najchętniej dzielą się zyskiem?

Które spółki najchętniej dzielą się zyskiem?

Zapowiada się kolejny rok dywidendowych żniw. Zdaniem ekspertów, najlepsze spółki zapewnią stopę przekraczającą 10 proc. Żniwa zapewnią z jednej strony blue chipy, a z drugiej bogate giełdowe maluchy - pisze Stockwatch.pl.

Przecena z przełomu roku sprawiła, że wzrosła atrakcyjność spółek dywidendowych. Inwestorzy uznają je za bezpieczne przystanie i korzystają z ucieczki pod parasol mniejszej zmienności i wypłaty gotówkowej z zysku w trudniejszych czasach. Spółki dzielące się dywidendą mają też wzięcie, gdy rynek w dłuższym terminie idzie w dół albo w bok. StokWatch.pl jeszcze przed okresem żniw dywidendowych sprawdził, jakie spółki szykują w tym roku znaczące wypłaty dla akcjonariuszy. Swoich faworytów wytypowali dla nas przedstawiciele biur maklerskich.

Wysokie dywidendowe notowania ma Mercor, gdzie spodziewana jest jednorazowa duża wypłata. W zeszłym roku emitent sprzedał biznes oddzieleń przeciwpożarowych, inkasując 199,5 mln zł. Spółka nie wyklucza przeznaczenia co najmniej połowy środków na dywidendę. Jeśli rzeczywiście tak by się stało, na rynku będzie bardzo trudno przebić ofertę dywidendową Mercora.

- Ponadprzeciętna dywidenda mogłaby pochodzić od Mercora. Spółka pozyskała ze sprzedaży aktywów około 200 mln zł i po spłacie długu pozostanie jej ponad 100 mln zł. W tej sytuacji na dywidendę mogłoby pójść nawet 7 zł, co daje stopę na poziomie 35 proc. W naszej ocenie dywidendę na poziomie 8-10 proc. może wypłacić Lena Lighting. Spółka nie jest zadłużona i nie ma pilnych potrzeb kapitałowych. Warto zwrócić uwagę, że powtarzalną dywidendę płaci Dom Development. W tym roku na ten cel może pójść 60 mln zł, co dałoby 2,40 zł na akcję, a w 2016 roku nawet 100 mln zł - mówi Maciej Wewiórski, analityk DM IDM.

Z sowitych, a do tego regularnych wypłat znany jest także Budimex. Podobnie może być i w tym roku. Zarząd podkreśla, że związku ze sprzedażą Danwoodu, wyniki Budimeksu za 2013 r. były historycznie najlepsze i z tej racji spółka może sprawić akcjonariuszom rekordową dywidendę. W grudniu Budimex sprzedał za 238,6 mln zł (ok. 9,40 zł/akcję) 100 proc. udziałów w spółce Budimex Danwood. Transakcja zwiększy wynik grupy o około 200 mln zł w 2013 r. Według analityków DM mBanku, realny jest scenariusz, w którym Budiemex wypłaca 100 proc. zysku za 2013 r. w formie dywidendy.

- Berling ma na koncie około 25 mln zł gotówki. Gdyby spółka zdecydowała się na wypłatę 15 mln zł, to stopa mogłaby przekroczyć 10 proc. W naszej ocenie cały ubiegłoroczny zysk może trafić do akcjonariuszy Wawelu. Zakładam, że będzie to około 80 mln zł, co dałoby 54 zł na akcję – ocenia Marek Czachor, analityk Erste Securites.

Spory strumień dywidendowy powinien popłynąć z Energi. W ostatnich latach energetyczna spółka regularnie dzieliła się zyskiem z akcjonariuszami, a średnioterminowa polityka dywidendowa przewiduje wypłatę do 92 proc. z jednostkowego zysku netto (z limitami dla lat 2013-14). Według szacunków DM mBanku, w kolejnych latach transfery do akcjonariuszy powinny wynieść między 500 mln zł a 600 mln zł, czemu sprzyjać powinien bezpieczny bilans i równowaga pomiędzy wydatkami inwestycyjnymi, a gotówką generowaną z działalności operacyjnej. W swojej styczniowej rekomendacji biuro na ten rok prognozuje stopę dywidendy na poziomie 7,2 proc.

Całkiem hojnie swoich inwestorów mogą uraczyć blue chipy. Gorącym tematem jest wysokość przyszłej wypłaty w KGHM. Maciej Wewiórski z DM IDM uważa, że miedziowy kombinat stać na dywidendę w wysokości około 11 zł. Taka kwota dałaby stopę na poziomie ponad 10 proc. Pod koniec stycznia prezes kombinatu powiedział, że zarząd ustalił z radą nadzorczą, iż polityka dywidendowa za lata 2013-2015 będzie oparta o znaczący procent z zysku netto, a dokładniej 1/3 zysku netto. Po wstępnych wynika wzrosły apetyty na wypłatę w Synthosie. Analitycy Millenium DM przewidują, że mogłaby on sięgnąć nawet 0,50 zł na akcję, zapewniając około 10-proc. stopę. >> Zobacz analizę wskaźnikową spółki uwzględniającą wyniki za III kwartał.

Duże oczekiwania rynek ma wobec spółek finansowych. Analitycy spodziewają się, że Bank Handlowy przeznaczy 99 proc. zysku osiągniętego w 2013 roku na dywidendę, co da 7,30 zł dywidendy na akcję. W tym kontekście eksperci radzą tez zwrócić uwagę na PZU i Pekao.

- Zakładamy, że wśród blue chipów wysokie dywidendy powinny pochodzić ze spółek finansowych. Według naszych prognoz najhojniejsi powinni być PZU, Pekao SA oraz Handlowy. Szacujemy, że pierwszy z banków może wypłacić 10,45 zł na akcję, a w drugim stopę dywidendy zakładamy na około 6 proc. Natomiast prognozowana przez nas dywidenda dla PZU to 32 zł. Oprócz tego zakładamy, że ta spółka mogłaby pod koniec roku lub na początku 2015 roku wypłacić 5-10 zł na akcję kolejnej transzy dywidendy z nadwyżki kapitału. – ocenia Adam Rzapecki, analityk Erste Securities.

Maciej Zbiejcik, Stockwatch.pl

Czytaj także
Polecane galerie