Kulczyk spełnił swoje marzenie. Oddał firmę synowi

Kulczyk spełnił swoje marzenie. Oddał firmę synowi

Fot. kulczykinvestments.com

Jan Kulczyk, najbogatszy Polak wielokrotnie powtarzał, że chce któregoś dnia przekazać swoją firmę dzieciom. Właśnie spełnił swoje marzenie. Prezesem Kulczyk Investments, globalnej firmy stworzonej przez Jana Kulczyka, został jego jedyny syn - Sebastian. Zastąpił Dariusza Mioduskiego, który kierował firmą od 2008 roku.

W ten sposób Kulczyk chce pomóc swojemu synowi. Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", twórca imperium Kulczyk Investments wiele razy podkreślał, że po to, by osiągnąć wielkie pieniądze, potrzebni są przede wszystkim dobrze sytuowani rodzice.

Sebastian Kulczyk do przejęcia funkcji prezesa przygotowywany był przez 14 miesięcy. W 2010 roku zasiadł w radzie nadzorczej spółki. Jak udało się dowiedzieć serwisowi Biztok.pl, Janowi Kulczykowi zależało by zmiana była przeprowadzona w taki sposób, by nie przeprowadzać rewolucji. 33-letni Sebastian Kulczyk otrzymał gruntowne wykształcenie. Skończył m.in. London's School of Economics. Przed laty założył agencję marketingu interaktywnego Golden Submarine. Dziś jej klientami są Škoda, Audi, Bank Pekao, Orlen, Sphinx. 10 lat temu próbował założyć sieć internetowych kawiarni. Jak pisze "Gazeta Wyborcza" w pierwszym lokalu znalazło się 120 stanowisk z szybkim (i bardzo wówczas drogim) łączem internetowym. Musiał zwinąć interes, gdyż internet upowszechnił się w polskich gospodarstwach domowych, a kawiarenki internetowe zaczęły się wyludniać.

Oni zawdzięczają fortuny swoim rodzicom

W Kulczyk Investments zaangażowana jest też córka biznesmena - Dominika.
Obecnie grupa Kulczyk Investments skupia się głównie na światowych rynkach wschodzących. Kluczowe dla spółki sektory to: energetyka, surowce mineralne oraz infrastruktura i nieruchomości. Firma z siedzibą w Luksemburgu ma biura w Londynie, Kijowie, Dubaju i Warszawie. Ostatnio duże środki firma inwestuje w surowce. Na poszukiwanie ropy i gazu w Afryce, Europie i na Bliskim Wschodzie przeznaczył znaczące środki. Ponad trzy lata temu wprowadził na warszawską giełdę Kulczyk Oil Investment - spółkę, która zajmuje się poszukiwaniem ropy, m.in. w Brunei.

Majątek Jana Kulczyka wyceniany jest na ok. 11 miliardów złotych.

Czytaj także
Polecane galerie