Kupujesz auto z kratką? Uważaj, bo zapłacisz wyższą karę za brak OC

Kupujesz auto z kratką? Uważaj, bo zapłacisz wyższą karę za brak OC

Fot. Volvo

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ostrzegł właścicieli aut z homologacją ciężarową, że za brak OC zapłacą przypadku znacznie wyższą karę niż przypadku zwykłych osobówek.

Sprzedaż aut z kratką idzie w najlepsze – kto może, stara się zmieścić w "okienku derogacyjnym" , które najprawdopodobniej potrwa tylko do końca lutego.

W związku z opóźnieniem wprowadzenia przepisów zgodnych z decyzją Komisji Europejskiej pozwalającej na kolejne czasowe odstępstwo od unijnych reguł przez dwa miesiące można odliczać pełną kwotę VAT-u od zakupu samochodów osobowych z homologacją ciężarową, zarówno z kratką, jak i bez.

UFG przypomina, że właścicielom aut osobowych za brak obowiązkowego ubezpieczenia grozi 3300 zł kary, ale dla samochodów ciężarowych dowolnego typu jest to już 5 tys. zł.

Joanna Pasturczak, wicedyrektor pionu windykacji UFG, przekonuje:

Właściciele aut z kratką, u których stwierdzimy brak OC i zwracamy się o zapłacenie takiej wyższej kary, często są zaskoczeni i tłumaczą, że przecież samochód wygląda jak osobowy. Jednak gdy auto zarejestrowane jest jako ciężarowe, to bez względu, czy jest to cinquecento z kratką czy truck, jego właściciel zagrożony jest karą za brak OC jak dla samochodu ciężarowego.

W 2013 r. znacznie wzrosła liczba właścicieli samochodów ciężarowych, na których UFG nałożył karę za brak OC. Sankcją zostało objętych 5404 osób, czyli o 45% więcej niż w poprzednim roku. W tej grupie znaleźli się także właściciele aut z kratką.

UFG tłumaczy, że wzrost liczby kar to efekt zwiększonej liczby kontroli. W przypadku aut osobowych liczba kar wzrosła aż o 11 tysięcy; ukarano prawie 50 tysięcy właścicieli samochodów.

Czytaj także
Polecane galerie