Ma 44 lata, miliardy na koncie dzięki Facebookowi i może zostać prezydentem USA

Ma 44 lata, miliardy na koncie dzięki Facebookowi i może zostać prezydentem USA

Fot. World Economic Forum/wikimedia, licencja CC BY-SA 2.0

Sheryl Sandberg, kobieta uznawana za najpotężniejszą w świecie nowych technologii, teraz wyrasta na jedną z ważniejszych postaci globalnej sceny gospodarczej. Właśnie Bloomberg okrzyknął ją najmłodszą miliarderką świata, a wszystko dzięki szybującemu kursowi akcji Facebooka, którego Sandberg jest jednym z udziałowców.

Sheryl Sandberg od dawna zaliczana jest do najbardziej wpływowych kobiet w Dolinie Krzemowej. W swojej karierze między innymi pracowała dla Google (odpowiadała za AdWords i AdSense), a obecnie jest prawą ręką Marka Zuckerberga w Facebooku jako dyrektor operacyjny najpopularniejszego medium społecznościowego.

Biznesmenka jest również właścicielką pakietu 12,3 mln akcji Facebooka wartego 750 mln dol. Do tego wciąż ma 4,7 mln opcji na akcje spółki, a udziały warte kolejne 300 mln dol. zdążyła już spieniężyć.

Dzięki tym papierom stała się właśnie miliarderką, gdyż kurs akcji Facebooka szybuje w górę i osiągnął poziom 58,51 dol.

Z wyliczeń Bloomberga wynika, że w sumie jej majątek jest wart już ponad miliard dolarów, co czyni ją jedną z najmłodszych w historii kobiet-miliarderek.

Jednak agencja zwraca uwagę, że ambicje Sandberg sięgają o wiele dalej. Biznesmenka, która była pierwszą kobietą inżynierem w Google, znana jest ze swojej walki o równouprawnienie kobiet, a jej dążenie do przebijania szklanego sufitu, może zakończyć się w Białym Domu.

Cytowani przez Bloomberga eksperci prognozują, że Sandberg, która ma już doświadczenia w administracji, gdyż pracowała na początku kariery w amerykańskim ministerstwie skarbu, może w przyszłości zostać pierwszą kobietą w fotelu prezydenta USA.

Prezeski, menedżerki i... scenarzystka filmowa - oto najpotężniejsze kobiety biznesu
Czytaj także
Polecane galerie