"Międzynarodowe korporacje niszczą polskie firmy rodzinne" twierdzi były wiceprezes NBP

"Międzynarodowe korporacje niszczą polskie firmy rodzinne" twierdzi były wiceprezes NBP

Krzysztof Rybiński należy do największych zwolenników wolnego rynku wśród czołowych polskich ekonomistów. Były wiceprezes NBP, a obecnie rektor warszawskiej uczelni Vistula, w swoim dzisiejszym felietonie w Dzienniku Gazecie Prawnej skrytykował politykę gospodarczą współczesnych rządów, która wspiera wielkie korporacje kosztem obywateli i małych firm.

? W Polsce przedsiębiorca często ma państwo przeciwko sobie na skutek wielu regulacji hamujących rozwój firmy, a przecież państwo powinno go wspierać w zdobywaniu zagranicznych rynków i w konkurowaniu z potężnymi korporacjami międzynarodowymi ? twierdzi Rybiński.

Prof. Rybiński uważa, że korzystają na tym korporacje ? wolny rynek jest tylko w teorii. Na porządku dziennym są działania wielkich międzynarodowych korporacji, które mają na celu zniszczyć dobrze prosperujący biznes firm rodzinnych, również tych z Polski. Przedsiębiorcy podawali wiele przykładów ilustrujących tę tezę.

Mocno dostaje się także rządom USA, którym ekonomista zarzuca hipokryzję. ? Od lat eksportują na cały świat ideologię wolnego rynku, podczas gdy u siebie przeprowadzają największą w historii interwencję państwa za pośrednictwem Rezerwy Federalnej. Efektem polityki Fed są największe w historii różnice dochodowe między biednymi a bogatymi.

Rybiński przekonuje, że na coraz większy stopień zadłużenia rodzin ma wpływ wyrafinowana socjotechnika wielkich korporacji, które poprzez przekaz podprogowy zachęcają ludzi do nadmiernej konsumpcji i wpadania w spiralę zadłużenia. ? Teraz jedna pensja już nie wystarcza, żona musi iść do pracy, żeby dołożyć się do spłaty długów, do których rodzina została przymuszona przez masowe propagowanie w mediach życia na kredyt.

? Państwo powinno zadbać o to, żeby wilczy kapitalizm ponownie stał się ustrojem, w którym człowiek pracy może godziwie zarabiać i w którym rodziny znowu będzie stać na wychowanie dzieci. No i potrzebny jest prawdziwy wolny rynek ? kończy swój wywód Krzysztof Rybiński.

oprac. jb

Czytaj także
Polecane galerie