Miliarder od pluszaków: unikał podatków, teraz uniknie więzienia

Miliarder od pluszaków: unikał podatków, teraz uniknie więzienia

Głośna sprawa: jeden z najbogatszych Amerykanów przez lata ukrywał dochody na tajnym koncie w Szwajcarii. Ale do więzienia nie trafi - sędzia okazał się łaskawy dla H. Ty Warnera i skazał miliardera na dwa lata w zawieszeniu oraz 500 godzin prac społecznych. 

Warner był na liście ponad 100 Amerykanów (bankierów, prawników, przedsiębiorców), których oskarżono o ukrywanie dochodów na zagranicznych kontach. 

Założyciel firmy zabawkarskiej Ty Inc oraz sieci hoteli (m.in. nowojorskiego Four Seasons) przez ponad 10 lat przelewał część swojego wynagrodzenia na konto w szwajcarskim banku UBS, a potem w Zuercher Kantonalbank, unikając tym samym zapłaty ok. 5,6 mln dol. podatku.

- Nigdy nie przypuszczałem, że największy błąd mojego życia będzie mnie kosztował utratę szacunku najbliższych - mówił w sądzie 69-letni Warner. - Jest mi naprawdę przykro. 

Warner wcześniej przyznał się do winy, płacąc grzywnę w wysokości 53 mln dol. i dodatkowo spłacając zaległy podatek z odsetkami (kolejne 14 mln dol.). Jego obrońcy mocno pracowali nad tym, by sędzia nie skazał miliardera na karę więzienia. 

Przytaczano m.in. listy poparcia, które chwaliły Warnera za jego akcje charytatywne (w sumie przeznaczył na dobroczynne cele ok. 140 mln dol., w tym na badania nad nerkami i dofinansowanie szkół). Prawnicy podkreślali, że była to "jednorazowa słabość" przedsiębiorcy, który przez całe swoje życie przestrzegał prawa, płacąc w sumie miliard dolarów podatków.

- Społeczeństwo najlepiej skorzysta, jeśli pozwoli się mu nadal spełniać te dobre uczynki - mówił obrońca. 

Prokurator upierał się przy karze pozbawienia wolności, tłumacząc, że jeśli Warner nie zostanie posłany do więzienia, to wpadka przy unikaniu podatków nie będzie dla bogaczy dużo większą karą niż "zła inwestycja".

Mimo to sędzia przychylił się do próśb obrony, a 69-letniemu miliarderowi się upiekło - wcześniej skazano Petera Troosta, producenta pomników i nagrobków na karę roku i jednego dnia więzienia za ukrywanie ok. 3,3 mln dol. dochodu.

Ty Warner swoją fortunę zbudował głównie w latach 90., hitem okazały się jego pluszowe zabawki Beanie Babies (na zdjęciu). Jego majątek jest szacowany na 1,7 mld dol. 

Czytaj także
Polecane galerie