Nowy bonus w Coca-Coli. Wyższa pensja za pracę w smogu

Nowy bonus w Coca-Coli. Wyższa pensja za pracę w smogu

Fot. Wu hanren - Imaginechina/FOTOLINK [EastNews]

W wielu chińskich miastach powietrze jest tak zanieczyszczone, że widok człowieka w masce nie jest niczym dziwnym. Okazuje się, że problem dostrzegły też międzynarodowe koncerny, które inwestują w Chinach. Mają one bowiem kłopot z przyciągnięciem pracowników do chińskich fabryk i spółek. 

Jakie mają na to remedium? Np. w Coca-Coli wprowadzono nową zachętę pieniężną: pracownicy, którzy się zdecydują przenieść do Państwa Środka, dostaną sporą podwyżkę - czytamy w "The Wall Street Journal". Według nieoficjalnych informacji specjalny bonus za pracę w niekorzystnych warunkach wynosi 15 proc. podstawowego wynagrodzenia.

Dla globalnych korporacji to nie jest rzecz do końca nowa, że muszą oferować dodatki, by przekonać pracowników do przeniesienia się do Chin. Częściowo właśnie ze względu na uciążliwy smog. Wysokość tych zachęt zależy oczywiście od miejsca, do którego koncern chce przenieść pracowników - mówi, cytowany przez "WSJ", Ed Hannibal z firmy doradczej Mercer LLC. 

Dodaje, że są spółki, które opłacają dodatkowo instalację filtrów do wody w domach pracowników. Pracownik przenoszący się do Chin dostaje lepszy pakiet medyczny, częściej też firma opłaca mu przeloty do domu.

Coca-Cola nie jest pierwszą międzynarodową korporacją, która oferuje pracownikom dodatek za pracę w Chinach. Na podobny krok zdecydował się w kwietniu Panasonic. Tyle, że w japońskim koncernie nazywa się to dodatkiem za "różnice w stylu życia" (w co wliczane jest również zanieczyszczenie powietrza).

Dla firm działających w Chinach zanieczyszczenia stały się wyzwaniem biznesowym i kadrowym, dlatego wszyscy oczekują, że takie dodatki staną się niedługo standardem rynkowym.

Według samych badań chińskich, w zeszłym roku tylko 3 spośród 74 miast spełniało minimalne normy ustalone przez rząd. 

Czytaj także
Polecane galerie