Ostro: książka znanego ekonomisty najgorszym prezentem na święta!

Ostro: książka znanego ekonomisty najgorszym prezentem na święta!

?Mapa i Terytorium? - nowa książka szefa Rezerwy Federalnej USA w latach 1987 ? 2006 Alana Greenspana - nie zbiera dobrych recenzji. Bloomberg nazwał ją "bezradną mapą w krainie baniek".

- Gdyby Alan Greenspan był Św. Mikołajem, ta książka byłaby najgorszym prezentem, jaki mógłby wam przynieść na święta - uważa agencja Bloomberg, w recenzji "dzieła".

?Mapa i Terytorium? to podręcznik prognozowania ekonomicznego. Przegląd proponowanych w niej przydatnych narzędzi i próba diagnozy problemów, z jakimi obecnie mierzy się gospodarka amerykańska, jest jednak - jak pisze Bloomberg - zupełnie chybiona.

Alan Greenspan stał na czele amerykańskiego banku centralnego w USA i w czasach wielkiej prosperity i tuż przed kryzysem. Niektórzy, m.in. Bloomberg, obwiniają go, że - choć powinien - nie zauważył nadchodzącego krachu, mimo szeregu niepokojących sygnałów.

- Mimo stopnia wyrafinowania metod, jakie Greenspan przedstawia w swojej drętwej i długiej książce, nie zdołał wyciągnąć żadnych użytecznych wniosków z szeregu sygnałów, które zapowiadały kłopoty. A było ich w bród - pisze w tym kontekście Bloomberg.

Tymi sygnałami powinny dla niego być bańka na rynku nieruchomości, niebywałe zadłużenie amerykańskich konsumentów, niedobór kapitału w bankach, rozwój ryzykownych i skomplikowanych instrumentów pochodnych, niebezpieczne praktyki agencji ratingowych, czy załamanie standardów udzielania kredytów mieszkaniowych.

Czytaj także
Polecane galerie