Polacy już mają sposób na pełne odliczenie VAT od auta firmowego

Polacy już mają sposób na pełne odliczenie VAT od auta firmowego

Fot. Skoda

Eldorado zakupów aut firmowych bez VAT nie trwało długo. Zaledwie po trzech miesiącach, 1 kwietnia br. weszły nowe przepisy, a pełne odliczenie VAT-u jest w praktyce niemożliwe. Jednak polscy przedsiębiorcy kolejny raz wykazali się pomysłowością.

Obecne przepisy podatkowe przewidują wprawdzie odliczenie 100% kwoty VAT od zakupu samochodu wykorzystywanego stricte do celów działalności gospodarczej, ale przepisy (i ich stosowanie) są tak restrykcyjne, że przedsiębiorcy wolą nie ryzykować. Tym bardziej, że kary mogą sięgać... 16 mln złotych.

Szokująca kara za odliczenie VAT od auta

Jak informuje Instytut Samar za Tygodnikiem Biznes i Prawo, jest jednak sposób na korzystanie z pełnego odliczenia VAT zarówno od zakupu samochodu jak i podatku zawartego w cenie paliwa. Wystarczy zarejestrować firmę w Czechach.

W przeciwieństwie do polskiego rządu, władze Czech nie zdecydowały się na wystąpienie o derogację, czyli odstępstwo od unijnych norm prawnych. Dlatego u naszych południowych sąsiadów obowiązują "unijne" przepisy podatkowe w odniesieniu do samochodów firmowych, co oznacza możliwość odliczania całej kwoty podatku VAT.

Polscy przedsiębiorcy mają takie samo prawo jak Czesi założenia firmy w tym kraju, dzięki czemu mogą korzystać z dobrodziejstw obowiązujących tam przepisów. Pewnym problemem może być jednak konieczność poruszania się w ramach innego systemu prawnego i bariera językowa.

Polacy rzucili się na te auta... Tak dobrze nie było od lat 90.

Stawki podatkowe w Czechach są nieco niższe od tych, które obowiązują w Polsce. Podstawowa stawka PIT wynosi zaledwie 15%, natomiast CIT to takie same jak u nas 19%. Z kolei podstawowa stawka VAT jest niższa o dwa punkty procentowe i wynosi 21%.

Czytaj także
Polecane galerie