Polacy na potęgę zakładają firmy. Czy jest się z czego cieszyć?

Polacy na potęgę zakładają firmy. Czy jest się z czego cieszyć?

Polacy biją rekord… i to w przedsiębiorczości! Według danych "Pulsu Biznesu", w ubiegłym roku założyli 352 tys. firm. To o 36 tys. więcej niż w 2012 r.

Większość, bo prawie 90 proc. stanowi indywidualna działalność gospodarcza. I tu pojawia się zgrzyt, gdyż eksperci wskazują, że tego typu biznesy ludzie zakładają wtedy, gdy nie mogą znaleźć miejsca na rynku pracy lub są do tego nakłaniani przez tnących koszty pracodawców. Biorąc tą tendencję pod uwagę okazuje się, że w cale z tą polską przedsiębiorczością nie jest tak dobrze, a Polacy uciekają "na swoje" w obawie przed bezrobociem.

Jednak dziennik wskazuje, że tak naprawdę o realnym skoku przedsiębiorczości świadczą dane mówiące o wzroście liczby "klasycznych" firm, czyli zarejestrowanych w KRS. Takich podmiotów stworzono w ubiegłym roku 36,36 tys., to kolejny rekord po 2012 r., gdy założono 31 tys. nowych firm. Nigdy jeszcze w XXI wieku nie zarejestrowano tylu nowych spółek.

Jak to jest z tą polską przedsiębiorczością?

Inne pocieszające dane płyną również z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Sytuacja w już istniejących firmach się stabilizuje, a upadłość ogłasza, mimo spowolnienia gospodarczego, coraz mniej podmiotów.

Sądy gospodarcze w grudniu 2013 r. ogłosiły upadłość 52 przedsiębiorstw. Było to o 16,1% mniej niż w listopadzie 2013 r., w którym zanotowano 62 upadłości oraz o 35,0% mniej niż w grudniu 2012 r., w którym upadło 80 podmiotów.

W całym roku 2013 mimo poważnego spowolnienia gospodarczego odnotowano 886 upadłości, co stanowi zaledwie o 1,0% wyższy poziom niż w roku 2012. W bieżącym roku eksperci KUKE szacują jeszcze mniej upadłości, co oznacza odwrócenie niekorzystnego trendu ostatnich lat.

Czytaj także
Polecane galerie