Ponad 200 tys. zł rocznie wypracowują kobiety w domu. A panowie? Sprawdźcie

Ponad 200 tys. zł rocznie wypracowują kobiety w domu. A panowie? Sprawdźcie

Fot. Images_of_Money/Flickr, licencja CC BY 2.0

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce wynosi niespełna 4 tys. zł brutto. Jednak nikt nie wycenia pracy, jaką wykonujemy po wyjściu… z pracy. Kończąc jeden etat, często przechodzimy na drugi, domowy. Wcielamy się w kucharza, szofera, sprzątacza, nauczyciela i wiele, wiele innych ról, za które nikt nam już nie płaci. Tymczasem ta praca ma konkretną wartość, której wyceny podjął się serwis Insure.com.

Panie przodem, dlatego w pierwszej kolejności przyjrzyjmy się, ile jest warta praca wykonywana każdego dnia przez kobiety. Gotowanie, odwożenie dzieci do szkoły, pomoc w pracach domowych, sprzątanie, organizacja przyjęć i wyjazdów wypoczynkowych, zakupy, kontrola rodzicielska… Lista jest długa i z pewnością nie zawiera wszystkich obowiązków, z którymi radzić sobie muszą gospodynie domowe.

Obliczając średnią ilość godzin spędzonych na każdym z tych zajęć i zestawiając ze średnią stawką godzinową w tego typu zawodach, serwis Insure.com wyliczył, że rocznie każda kobieta zajmująca się domem powinna zarabiać 64 tys. dol., czyli około 204 tys. zł.

Największą wartość ma w domowych obowiązkach opieka nad dziećmi, co pochłania 52 tygodnie rocznie. Mniej więcej tyle samo czasu zajmuje rocznie gotowanie, jednak w tym przypadku stawki godzinowe są już zdecydowanie niższe.

Pracują, zarabiają miliony i wychowują dzieci. Oto najbardziej wpływowe mamy świata

O niedocenianiu prac domowych kobiet mówi się wiele, szczególnie w kontekście obliczania świadczeń emerytalnych dla pań, które zdecydowały się tylko i wyłącznie poświęcić właśnie takim obowiązkom. Jednak nie tylko kobiety prowadzą dom i nie tylko panie wypracowują drugi etat po dniu pracy zawodowej.

Przyjrzymy się teraz, ile jest warta praca wykonywana każdego dnia w domach przez mężczyzn. Czy podział obowiązków jest równy?

Według serwisu Insure.com, mężczyźni przeciętnie każdego roku wypracowują w domowych obowiązkach 24 tys. dol., czyli ok. 77 tys. zł. Tyle powinni dodatkowo otrzymywać panowie za wcielanie się każdego dnia w szofera, opiekunkę do dzieci, złotą rączkę, ogrodnika.

Z tej finansowej wyceny wychodzi nam, że wciąż ciężar prowadzenia domu spoczywa na barkach kobiety.

Czytaj także
Polecane galerie