Potentat doradzi ZUS w sprawie 150 mld zł. Balcerowicz zbada umowę

Potentat doradzi ZUS w sprawie 150 mld zł. Balcerowicz zbada umowę

Forum Obywatelskiego Rozwoju Leszka Balcerowicza zbada szczegóły umowy jaką ZUS zawarł z prywatną firmą EY na doradztwo w sprawie transferu pieniędzy z funduszy emerytalnych na konta ZUS.

– Wystąpimy do ZUS o udostępnienie takich informacji. Jesteśmy za tym, aby jak największa ilość tego typu dokumentów była jawna – zaznacza Marek Tatała, członek zarządu FOR, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

O co całe zamieszanie? Już na początku lutego do ZUS trafi 150 miliardów z funduszy emerytalnych. W procesie tym doradzać będzie prywatna firma EY.

W połowie grudnia 2013 roku ZUS ogłosił przetarg na doradztwo związane z transferem. Według "Rzeczpospolitej" do ZUS wpłynęły trzy oferty.  Najwięcej za wykonanie tych usług chciał wziąć KPMG, który wycenił je na 445 tys zł brutto. Firma PwC chciała 430 tys zł. Najtańszą ofertę złożyła EY, która zaproponowała 390 tys. zł i tym samym wygrała przetarg, którego jedynym kryterium była cena.

Zdaniem specjalistów, cytowanych przez "Rzeczpospolitą", operacja transferu pieniędzy z funduszy emerytalnych do ZUS jest operacją niestandardową więc doradztwo jest niezbędne. Nie jest jednak jasne, dlaczego ZUS skierował ofertę do prywatnych firm skoro doradzić mogłyby publiczne instytucje, np. Komitet Standardów Rachunkowości czy Krajowa Rada Biegłych Rewidentów. Sam ZUS odpowiada, że przetarg był otwarty i każdy mógł w nim wystartować.

Czytaj także
Polecane galerie