Prawnicy przy świątecznym stole, czyli spory prawne o to, co na talerzu

Prawnicy przy świątecznym stole, czyli spory prawne o to, co na talerzu

Fot. sxc.hu

 

Polacy za suto zastawionymi stołami świętują w całym kraju. Na wielu talerzach lądują właśnie potrawy przygotowane według przepisów kucharzy, którzy w naszym kraju cieszą się już statusem gwiazd i celebrytów, gdyż pokochaliśmy gotować, a co najważniejsze, uczyniliśmy z tego całkiem niezły biznes.

Gotowanie stało się dla wielu przedsiębiorczych Polaków sposobem na życie. Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne blogi kulinarne, na których ich autorzy całkiem sporo zarabiają.

 

Ile i na czym zarabiają blogerzy?

 

A gdy w grę wchodzą pieniądze… tam od razu pojawiają się spory. "Rzeczpospolita" opisuje, jak raz na jakiś czas do kuchni wkraczają prawnicy, a przepisami kulinarnymi zajmuje się nawet prokuratura.

Najwięcej sporów powstaje między blogerami kulinarnymi a autorami książek kucharskich o podkradanie pomysłów i publikowanie ich jako własne. Najgłośniejszy spór o plagiat przepisów toczyła w 2012 r. autorka popularnego bloga kulinarnego White Plate z Magdaleną Makarowską, autorką książki „Jedz pysznie... razem z dzieckiem". Ta sprawa zakończyła się ugodą.

Do tego regularnie dochodzi do wzajemnych oskarżeń o podkradanie przepisów i zdjęć potraw między sami blogerami.

Jednak spory o własność przepisu mogą przybierać o wiele bardziej ostre formy. "Rz" przytacza przykład wieloletniej wojny o recepturę na pierogi toczoną przez firmy z Torunia i Poznania, w której zostało nawet złożone doniesienie do prokuratury. Obecnie sprawa o kradzież własności intelektualnej czeka na swój finał w sądzie cywilnym.

Jednak cytowani przez dziennik prawnicy wskazują, że w Polsce praktycznie nie istnieje ochrona przepisów kulinarnych, które nie są utworem w rozumieniu prawa autorskiego. Prawo autorskie nie chroni bowiem pomysłów ani idei, jedynie formę ich wyrażenia.

Daleko nam w tym względzie do Stanów Zjednoczonych, gdzie istnieje możliwość opatentowania przepisu kulinarnego. Ale jak wiemy, tam można wszystko opatentować.

 

Walka o wynalazek, czyli najbardziej zajadłe wojny patentowe świata

 

Czytaj także
Polecane galerie