Rząd gra va banque. Sądne pół roku gazu łupkowego w Polsce

Rząd gra va banque. Sądne pół roku gazu łupkowego w Polsce

Fot. mos.gov.pl

Najbliższe pół roku może zdecydować o tym, czy Polska stanie się potęgą gazu łupkowego, czy trzeba będzie porzucić nasze marzenia o niezależności energetycznej.

Ministerstwo Środowiska jest tak zdeterminowane, by wspomóc firmy poszukujące złóż gazu łupkowego, że zaproponowało zmiany w prawie, które mogą w praktyce uniemożliwić poszukiwania innych cennych surowców.

Jak pisze Rzeczpospolita, resort 7 lutego zmienił prawo geologiczne i górnicze w taki sposób, że przez wiele lat na uprzywilejowanej pozycji będą firmy poszukujące ropy i gazu. W efekcie, poszukiwania takich surowców jak węgiel, rudy miedziowo-cynkowe czy ołowiowo-cynkowe zostaną zablokowane.

Na czym polega problem? Jak informuje cytowany przez dziennik anonimowy ekspert, w wyniku swojej uprzywilejowanej prawnie pozycji firmy posiadające koncesje na poszukiwania gazu i ropy będą mogły całkowicie uniemożliwić działalność innych firm wydobywczych na tym samym terenie.

Informator Rzeczpospolitej przekonuje, że winę za całą sytuację ponosi rząd, który nie stworzył listy strategicznych dla kraju surowców mineralnych. Wtedy można by ustalać priorytety wydobycia różnorodnych surowców na poszczególnych terenach.

gaz łupkowy 01.jpg

fot. mos.gov.pl

Ministerstwo Środowiska uważa, że lista surowców strategicznych jest drugorzędna. Paweł Mikusek, rzecznik prasowy resortu stwierdza:

Do czasu przekazania do parlamentu projektu nowelizacji prawa geologicznego i górniczego to ten projekt jest kluczowy. W następnym etapie z pewnością polityka surowcowa znajdzie się w centrum uwagi głównego geologa kraju.

Tymczasem firmy poszukujące gazu łupkowego przystępują na Pomorzu do odwiertów, których efekty w najbliższych miesiącach zdecydują o tym, czy zdecydują się na dalsze prace wydobywcze w Polsce.

Hurra! Wreszcie jest. Mamy gaz łupkowy

Jak informuje Gazeta Wyborcza, do wykonania odwiertów poziomych, które poprzedzą szczelinowanie hydrauliczne, przygotowują się firmy zagraniczne firmy San Leon Energy, BNK Petroleum, ConocoPhillips i Lane Energy, a także polskie PGNiG.

Cytowany przez gazetę Paweł Poprawa z Instytutu Studiów Energetycznych uważa, że jeśli te odwierty nie dadzą zachęcających efektów, poszukiwania gazu łupkowego "będą zamierać", ponieważ firmom będzie coraz trudniej zdobyć nowe środki na dalsze odwierty. Jeśli jednak pierwsze próby szczelinowania okażą się sukcesem, prace mogą nawet przyspieszyć.

Czytaj także
Polecane galerie