Skutki rezygnacji z atomu: sankcje przeciw Rosji uderzą w Niemcy

Skutki rezygnacji z atomu: sankcje przeciw Rosji uderzą w Niemcy

Fot. Ravi Komatireddy/Flickr, lic. CC BY-NC-ND 2.0

Niemieccy ekonomiści i przedstawiciele biznesu boją się, że zapowiadane przez Unię Europejską sankcje gospodarcze w stosunku do Rosji najmocniej uderzą w Niemcy.

Podjęta trzy lata temu decyzja niemieckiego rządu o zamknięciu do 2022 roku wszystkich elektrowni atomowych i przestawieniu się na energię odnawialną w praktyce spowodowała wzrost uzależnienia gospodarki tego kraju od dostaw ropy i gazu z Rosji. Obecnie jedna trzecia zapotrzebowania Niemiec na te surowce jest zaspokajana przez Moskwę.

Na konieczność liczenia się ze skutkami reorientacji energetycznej Niemiec zwrócił uwagę szef instytutu ekonomicznego Ifo, Hans-Werner Sinn w wywiadzie dla Passauer Neue Presse:

Nie możemy sobie pozwolić na politykę sankcji, ponieważ w związku z wprowadzaniem reform systemu energetycznego jesteśmy coraz większym stopniu skazani na dostawy rosyjskiego gazu.

Ekonomista uznał, że próby wyciągnięcia Ukrainy z rosyjskiej strefy wpływów były przejawem naiwności unijnych przywódców, a dotychczasowa polityka poniosła klęskę. Dodał, że Unii na sankcje po prostu nie stać.

Benzyna zdrożeje? Skąd weźmiemy surowce w razie konfliktu z Rosją

Sinnowi wtóruje cytowany przez Rzeczpospolitą dyrektor Niemieckiej Izby Przemysłu i Handlu Martin Wansleben, który w radiu Deutschlandfunk powiedział:

Jesteśmy politycznie i gospodarczo skazani na dobre stosunki z Rosją. Konflikt z Rosją nie wyjdzie Europie na dobre.

Dla odmiany, niemieckie władze są pełne optymizmu i nie obawiają się, że sankcje w stosunku do Rosji mogą zaszkodzić bezpieczeństwu energetycznemu Berlina. Przekonują, że ryzyko przerw w dostawach gazu i ropy jest minimalne, a w razie czego niezależność energetyczną Niemcom zapewniają duże zapasy gazu.

Niemcy ekologicznym prymusem? Pragmatyka górą
Czytaj także
Polecane galerie