Sprawdź, czy twój dyrektor dużo zarabia

Sprawdź, czy twój dyrektor dużo zarabia

Fot. sxc.hu

Z przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak badania wynika, że mediana zarobków dyrektorów w polskich firmach to 12 800 zł.

Jest to ponad dwa razy więcej, niż w przypadku kierowników, trzy razy więcej, niż dostają specjaliści i prawie pięć razy więcej niż pracownicy szeregowi.

Autorzy badania przeprowadzonego dla serwisu wynagrodzenia.pl wyjaśniają, że mediana jest znacznie bardziej wymiernym wskaźnikiem zarobków niż średnia. Mediana to wartość, która dzieli daną populację na pół. W tym przypadku oznacza to że liczba dyrektorów zarabiających ponad 12 800 zł jest równa liczbie tych, którzy zarabiają mniej.

sedlak.jpg

 

Jak wynika z badania, które objęło ok. 25 tysięcy firm, jedna czwarta dyrektorów zarabia mniej niż 7900 zł, ale jednocześnie co czwarty dyrektor otrzymuje pensję przekraczającą 20 700 zł. Zarobki połowy dyrektorów w 2013 roku były takie same jak rok wcześniej, 38 procent z nich dostało więcej, a tylko 13 procent dyrektorów musiało zadowolić się niższą pensją.

Zdecydowana większość (83 procent) dyrektorów jest zatrudnionych na umowę o pracę, a tylko 9 procent ma kontrakt menedżerski. Okazuje się, że duży wpływ na wysokość zarobków ma posiadanie tytułu MBA – mediana zarobków w takim przypadku to aż 17 750 zł.

Wszystkie zarobki wyrażone w kwotach brutto.

Czytaj także
Polecane galerie