Tak dobrych wiadomości dla uczelni biznesowych i osób planujących podyplomowe studia z zarządzania dawno nie było.

Jak wynika z "Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2012" firmy Sedlak&Sedlak kierownicy, którzy mogą się pochwalić dyplomem Master of Business Administration (MBA) zarabiają dwukrotnie więcej niż menedżerowie bez takich studiów.

Mediana wynagrodzeń absolwentów MBA to 16 tys. zł, a pozostałych prawie 7,4 tys. zł brutto (z uwzględnieniem wszystkich dodatków pieniężnych) - zobaczcie tabelę.

W firmach prywatnych kierownicy po MBA zarabiają 17 tys. zł, a w państwowych - 12 tys. Natomiast ich koledzy bez tych studiów odpowiednio: 8 i niecałe 6,3 tys. zł.

Najmniejszą różnicę w płacach osób z dyplomem MBA oraz osób po studiach zaobserwowano w telekomunikacji (6,3 tys. zł), podczas gdy największą w przemyśle lekkim (10,7 tys. zł). Na najwyższe zarobki, absolwenci studiów MBA mogli liczyć w bankowości, gdzie przeciętne ich wynagrodzenie wyniosło 19 tys. zł. Szczegóły, z podziałem na wszystkie ważne branże możecie zobaczyć tutaj.

Jak wynika z danych Sedlak&Sedlak najlepiej opłacani są menedżerowie po naukach ekonomicznych i technicznych, najniżej wycenia się humanistów.

Czytaj także
Polecane galerie