To klasa średnia zapłaciła za kryzys. Po prostu zastąpiło ją oprogramowanie

To klasa średnia zapłaciła za kryzys. Po prostu zastąpiło ją oprogramowanie

Pięć lat po rozpoczęciu wielkiej recesji, liczby są przerażająco klarowne: wyparowały miliony miejsc pracy dla klasy średniej w rozwiniętych krajach na całym świecie. Łącznie w Europie od stycznia 2008 r. do czerwca ubiegłego roku zniknęło 7,6 mln średnio płatnych miejsc pracy.

Co gorsze - jak wskazują eksperci z rynku pracy - większość ofert pracy nigdy już na rynek nie wróci, a kolejne mogą zniknąć.

Ogromna część tych miejsc pracy została bowiem wymazana przez nowoczesne technologie. Rok po roku, oprogramowanie, które napędza komputery i pozostałe maszyny i urządzenia staje się coraz bardziej wyrafinowane i potężne, zdolne skutecznie wykonywać zadania, które zawsze robili ludzie. I niewiele zmienia tu fakt, że niektórzy są beneficjentami boomu technologicznego (programiści czy projektanci aplikacji na smartfony i tablety).

Przykład? Dzięki technologii firmy z indeksu Standard & Poor's 500 w ub. roku były o jedną trzecią bardziej zyskowne niż na rok przed wielką recesją - w tym samym czasie rozszerzyły one swoją działalność, ale miejsc pracy u nich ubyło, aż o pół miliona.

Skąd to wszystko wiemy? AP przeanalizowała dane o zatrudnieniu z 20 krajów oraz przepytała w temacie ekonomistów, specjalistów w dziedzinie technologii, producentów robotów, programistów i przedsiębiorców.

O sprawie jest coraz głośniej np. w Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że więcej miejsc pracy dla brytyjskiej klasy średniej - sławnych białych kołnierzyków w dziedzinach takich jak prawo, medycyna i rachunkowość - właściwie już tam nie ma.

Jak podaje BBC tworzenie bogactwa na Wyspach jest dziś bowiem w rękach najlepiej i najgorzej zarabiających, praca którą wykonuje klasa średnia łatwo bywa zaś automatyzowana.

BBC cytuje byłego doradcę Davida Camerona Rohana Silvę. Twierdzi on, że opisany problem może się stać głównym wyzwaniem dla młodego pokolenia na lata.

Czytaj także
Polecane galerie