W tej firmie prezes znów odda 3 mln dol. premii pracownikom

W tej firmie prezes znów odda 3 mln dol. premii pracownikom

Chodzi o chińskie Lenovo, największego już producenta komputerów na świecie. Jego prezes Yang Yuanqing zdecydował, że podzieli się częścią swojej premii z pracownikami - chodzi o ok. 3,25 mln dol.

Ta kwota ma zostać rozdzielona pomiędzy 10 tys. pracowników, głównie w Chinach. Średnia premia nie wygląda więc imponująco, bo to 325 dol. na głowę. Ale - jak zauważa Bloomberg - w Chinach te 325 dolarów to prawie miesięczne wynagrodzenie przeciętnego pracownika (średnia w firmach prywatnych to 392 dol.)

Lenovo zatrudnia na całym świecie ponad 35 tys. pracowników, Yang swoją premię rozdzieli przede wszystkim robotnikom pracującym na kontraktach godzinowych - im nie przysługują z reguły żadne inne formy wynagrodzenia. Prezes Lenovo już drugi dzieli się premią z pracownikami - rok wcześniej oddał ze swoich bonusów 3 mln dol. Ale dzieli się nie bez powodu: w czerwcu chiński koncern wyprzedził HP pod względem liczby sprzedanych komputerów, notuje też rekordowe wyniki.

W zeszłym roku fiskalnym (u Lenovo kończy się on 31 marca), chiński koncern sprzedał ponad 53 mln sztuk komputerów i zebrał 34 mld dol. przychodów. Jak wynika z raportu Lenovo, 48-letni Yang dostał w zeszłym roku łącznie z bonusami 14,6 mln dol. Prezes chińskiego koncernu ma dodatkowo spory pakiet akcji - 7,1 proc. udziałów w Lenovo.

To porównywalne kwoty do konkurencji - szefowa HP, Meg Whitman dostała ponad 15 mln dol., a Michael Dell - 13,9 mln dol.

Yang nie jest jedynym, który swoją premię oddaje pracownikom - nie tak dawno na podobny krok zdecydował się Oleg Deripaska, rosyjski miliarder i szef Rusalu, jednego z największych producentów aluminium na świecie.

Tomasz Grynkiewicz, tomasz.grynkiewicz@biztok.pl

Czytaj także
Polecane galerie