Wielki powrót Dochnala do biznesu? Tym razem lobbuje dla Chińczyków

Wielki powrót Dochnala do biznesu? Tym razem lobbuje dla Chińczyków

Fot. Grzegorz Michałowski/PAP

Dziesięć lat temu stał się symbolem korumpowania polityków, gdy rozpętała się afera wokół wręczania barnowi SLD, posłowi Andrzejowi Pęczakowi ponad 800 tys. zł łapówek. Wówczas usłyszeliśmy o legendarnym już mercedesie z firankami, który miał pomóc w uzyskaniu wpływów w ministerstwie skarbu. Marek Dochnal został skazany w tej sprawie łapówkarskiej, obecnie uczestniczy w procesie o przestępstwa podatkowe.

Jednak ani wyrok, ani tocząca się sprawa nie przeszkadza mu w prowadzeniu biznesu. Jak dowiedział się tygodnik "Wprost", znany biznesmen i lobbysta mieszka i robi interesy w Chinach. Teraz postanowił spróbować swoich sił ponownie w kraju z firmą, której prezesuje International Venture Partners.

Według informacji tygodnika IVP pracuje obecnie na rzecz Pinggao Group, chińskiej firmy, która wygrywa przetargi w państwowych Polskich Sieciach Energetycznych. Na koncie są już sukcesy i dwa wygrane przetargi na budowę linii wysokiego napięcia o wartości 350 mln zł i 61,8 mln zł.

Plany biznesmena i lobbysty są bogate, chce wygrywać 10-12 przetargów rocznie w Polsce, inkasując prowizję od każdego wygranego przetargu.

Rozmówcy "Wprost", którzy znają kulisy działalności IVP, opowiadają, że styl prowadzenia  biznesów Dochnala się nie zmienił. Spotkania w reprezentacyjnych wnętrzach i powoływanie się na liczne "kontakty".

Prace przy wygranych kontraktach energetycznych powinny już ruszać, tymczasem zaczynają się pojawiać obawy, że PSE będzie mieć do czynienia z sytuacją, jak w przypadku firmy Covec na autostradzie A2.

Polsko-chińskie zmagania w przetargach, czyli co Chińczycy chcą budować w Polsce
Czytaj także
Polecane galerie