Wirtualna Polska z nowym prezesem. W nadzorze? były szef Onetu

Wirtualna Polska z nowym prezesem. W nadzorze? były szef Onetu

Fot. Jacek Świderski, prezes Grupy Wirtualna Polska.

Grupa o2 wraz z funduszem Innova Capital sfinalizowały transakcję zakupu Wirtualnej Polski. Połączone spółki funkcjonować będą na rynku pod nazwą Grupa Wirtualna Polska. Na czele zarządu nowej firmy stanął Jacek Świderski, a jej rozwój będzie wspierał Łukasz Wejchert, były prezes Onetu.

Jak dowiedział się Biztok.pl pojawienie się Wejcherta w nowym internetowym gigancie, którego największą konkurencją jest właśnie Onet.pl nie jest obliczone wyłącznie na marketingowy efekt. Znany biznesmen nie tylko zasiądzie bowiem w radzie nadzorczej, ale został też udziałowcem nowej grupy. Szczegółów na razie nie chce zdradzać ani on, ani Wirtualna Polska.

- Trzeba przyznać jedno, zespół z o2 jest odważny. Widzę to tak, że szykują się na nowe rozdanie, pewnego rodzaju restart - mówi nam Wejchert.

Zakup 100 proc. akcji Wirtualnej Polski od spółki zależnej Orange Polska S.A. (dawna TP S.A.) przez Grupę o2 kończy formalny proces tworzenia nowej Grupy Wirtualna Polska (GWP). Pierwszym jego etapem było objęcie większościowego pakietu akcji Grupy o2 przez European Media Holding kontrolowany przez fundusz Innova Capital. Obie transakcje zaaprobował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Stajemy się partnerem pierwszego wyboru dla internautów i reklamodawców. Oferujemy wszechstronne treści - począwszy od newsów, poprzez informacje sportowe, po rozrywkę i life style, ale również masowe usługi takie jak Pocztę WP i Pocztę o2, które mają lojalnych odbiorców – mówi Jacek Świderski, prezes Grupy Wirtualna Polska.

W oparciu o czołowe marki portali WP i o2 oraz wortalu dobreprogramy.pl Grupa Wirtualna Polska staje się liderem internetu w Polsce. Bazując na najnowszych, listopadowych wynikach badania Megapanel PBI/ Gemius można szacować, że GWP ma rekordową liczbę 17,4 miliona użytkowników, czyli ponad 82 proc. zasięg.

– o2 i WP tworzą uzupełniającą się, stabilną platformę, na której grupa czołowych internetowych przedsiębiorców i fachowców ma ambicję zbudować silnego, polskiego czempiona – mówi Krzysztof Krawczyk, partner zarządzający funduszu Innova Capital.

Zarząd Grupy Wirtualna Polska tworzyć będą Jacek Świderski, który obejmie funkcję prezesa oraz Michał Brański, Krzysztof Sierota i Elżbieta Bujniewicz. Radę Nadzorczą zasilą znani eksperci i przedsiębiorcy działający w branży mediów internetowych.

– Potencjał ludzi i marek zebranych w Grupie Wirtualna Polska stwarza ciekawe możliwości rozwoju w kierunkach, które postawiłem sobie za priorytety, czyli innowacyjnych technologiach on-line. Wierzę, że utrzymanie pozycji lidera i wzrost wartości jest możliwy poprzez rozwój nowych projektów, bazujących na aktywach Grupy WP. Stąd moje zaangażowanie w ten projekt – mówi Łukasz Wejchert.

Do grona inwestorów Grupy Wirtualna Polska dołączy MCI Management, który poprzez swój subfundusz MCI EuroVentures 1.0 zawarł umowę ze spółką European Media Holding, w ramach której objął pakiet mniejszościowy EMH dający równowartość 20 proc. pakiet udziałów w Grupie o2.

Marki WP.PL i o2.pl, tak jak i inne marki w portfolio Grupy Wirtualna Polska, zachowają swoją odrębność. Połączenie prawne obu spółek będzie przeprowadzone do końca bieżącego roku. Równolegle będą trwać prace nad nowymi, innowacyjnymi usługami, rozwojem serwisów w oparciu o własne, ekskluzywne treści i nową wspólną ofertą.

Czytaj także
Polecane galerie