Zagraniczni kupcy chcą polskiej ziemi. Już krążą po kraju

Zagraniczni kupcy chcą polskiej ziemi. Już krążą po kraju

Fot. stock.xchng

Za nieco ponad rok (od 30 kwietnia 2016 roku) obywatele Unii Europejskiej i Szwajcarzy będą mogli bez przeszkód kupować w Polsce ziemię rolną.

Wielkie firmy, fundusze z zachodniej Europy ale także USA już szukają dużych areałów, o które jest najtrudniej - pisze Puls Biznesu.

- Szukają terenów powyżej 50 ha. Dość trudno je znaleźć, ponieważ takich terenów w jednym kawałku jest bardzo mało - mówi gazecie Daniel Puchalski, szef działu gruntów w Jones Lang LaSalle.

"PB" dodaje, że zainteresowanych dużymi areałami można podzielić na trzy grupy. To fundusze, chcące zarobić na wzroście wartości ziemi po kilku latach, podmioty zainteresowane hodowlą lub uprawą oraz firmy, które chcą zarobić na podziale dużego terenu na mniejsze i sprzedaży.

Ceny na rynku sprzedaży gruntów rolnych w Polsce pozostają w stałym trendzie wzrostowym i opierają się zawirowaniom rynkowym nieprzerwanie od 8 lat. Według danych GUS od 2004 do 2012 roku cena ziemi rolnej wzrosła o 303 proc., co daje średnioroczną stopę wzrostu na poziomie ponad 20 proc.!

Czytaj także
Polecane galerie