Zagraniczni studenci rozkręcają niemiecką koniunkturę

Zagraniczni studenci rozkręcają niemiecką koniunkturę

Fot. sxc.hu

Studiujesz w Niemczech? Możesz być pewien, że nasz zachodni sąsiad zrobi wszystko byś został w ich kraju. Zagraniczni studenci już po kilku latach przynoszą milionowe korzyści niemieckiemu fiskusowi oraz kasom systemu zabezpieczeń społecznych. W ten sposób nakręcają koniunkturę w Niemczech.

Wyniki raportu instytutu badań gospodarczych Prognos, na które powołuje się dw.de zaskakują: Niemcy czerpią z zagranicznych studentów największe korzyści ekonomiczne ze wszystkich badanych krajów takich jak Szwajcaria, Hiszpania, Holandia.

W Niemczech wydatki z budżetu publicznego na studentów i stypendia amortyzują się już wtedy, gdy 30 procent zagranicznych absolwentów niemieckich uczelni przepracuje w Niemczech po ukończeniu studiów co najmniej 5 lat. W Szwajcarii trwa to aż 17 lat, w Hiszpanii koszty studiów zwracają się dopiero po 6-7 latach, w Holandii po 6,5 roku, w Polsce po 5,2, a w Austrii po 4,5.

Z obliczeń wynika, że w wyniku zatrudnienia i konsumpcji wkład roczny do wartości dodanej każdego z zagranicznych absolwentów niemieckich uczelni wyniósł w 2011 roku 70 000 euro, zaś wpływy ze składek i podatków do budżetu publicznego wyniosły 28 000 euro. W 2011 studiowało w Niemczech 161 tys. osób. Każdą studia kosztowały średnio 2,5 tysiąca euro.

Czytaj także
Polecane galerie