Zapłaciłem 100 mln zł podatku. I jak mnie państwo potraktowało?

Zapłaciłem 100 mln zł podatku. I jak mnie państwo potraktowało?

Sprytne manewry podatkowe właściciela Reserved na Cyprze sprowokowały nie tylko bojkot, ale i temat podatkowego patriotyzmu: czy warto i należy płacić w Polsce wszystkie podatki?

Niezwykle mocno i gorzko skomentował to Roman Kluska, założyciel Optimusa i Onetu, który dziś inwestuje w polskich górach m.in. w owczarnie. Po sprzedaży Optimusa w 2000 r. (pakiet kontrolny przejął BRE Bank, potem ITI), jeden z najbardziej znanych przedsiębiorców w Polsce zapłacił ponad 100 mln zł podatku.

- Miałem w ręku analizy prawne i wyrok NSA w bliźniaczej sprawie, zwalniający sprzedającego z podatku. Ale zapłaciłem, byłem dumny, byłem gospodarczym patriotą. A potem jak państwo mnie potraktowało? Jak traktuje dalej? - pyta Kluska, cytowany przez "Puls Biznesu".

Nowosądeckiego biznesmena dwukrotnie - w przypadku Optimusa i spółki Prodoks (wydawnictwo i księgarnia wysyłkowa) - oskarżono o wyłudzanie VAT. I dwukrotnie Kluska wygrał w sądzie.

- Budżet oddał mi 16 mln zł, ale najpierw bezprawnie odebrał 8. Starczyło na zlikwidowanie firmy, spłacenie wierzycieli i zadośćuczynienie. W sumie - jak tak patrzę wstecz, to nasze państwo musi być bardzo bogate skoro, stać je na takie odszkodowania, jakie ja otrzymałem - mówił Kluska w wywiadzie dla Biztok.pl

Dziś na łamach "Pulsu Biznesu" dodaje: - Patriotyzm jest ważny, bez niego nie przetrwalibyśmy 1000 lat jako naród.

Jednak powstaje pytanie: czy jest sens płacić podatki w Polsce, skoro rząd za nasze pieniądze stawia przed przedsiębiorcami coraz to nowe bariery, produkuje kolejne złe prawo?

Zobacz, co inni znani polscy przedsiębiorcy sądzą o podatkach i biurokracji w Polsce

Wojciechowski, Karkosik, Kulczyk mają dość! Podatków i biurokracji w Polsce
Czytaj także
Polecane galerie