Złe wieści z niemieckiej gospodarki. Także dla Polski

Złe wieści z niemieckiej gospodarki. Także dla Polski

Fot. ? Deutscher Bundestag / Achim Melde

Niemiecki Federalny Urząd Statystyczny podał wskaźniki gospodarki Niemiec w 2013 roku, z których wynika, że tak źle nie było od apogeum kryzysu w 2009 roku. To także niepokojące wiadomości dla Polski, ponieważ zachodni sąsiad to nasz największy partner handlowy.

Wzrost gospodarczy Niemiec wyniósł tylko 0,4%, co oznacza, że był to już trzeci rok, w którym PKB było mniejsze niż w poprzednim roku. Jeszcze w 2011 roku wzrost zanotował solidne 3,3%, ale w następnym roku spadł do 0,7%. Cytowany przez dw.de szef Federalnego Urzędu Statystycznego Roderich Egeler tłumaczy to następująco:

Najwidoczniej niemiecka gospodarka dotkliwie odczuła utrzymującą się recesję w niektórych krajach europejskich i negatywny wpływ globalnej sytuacji gospodarczej.

undefined

 

Słabo wypadła także dynamika wzrostu eksportu Niemiec. Eksport zwiększył się zaledwie o 0,6%, podczas gdy w 2012 roku było to 3,2%. Jeszcze gorzej wypadł bilans inwestycyjny; firmy zainwestowały w park maszynowy i urządzenia o 2,2% mniej niż rok wcześniej.

Nie zabrakło jednak optymistycznych wiadomości. Słaba koniunktura nie przeszkodziła w ograniczeniu deficytu finansów publicznych do zaledwie 0,1% PKB. Suma wszystkich wydatków publicznych wyniosła tylko 1,7 mld euro więcej niż wpływy do kasy państwa. W zeszłym roku deficyt wyniósł 0,8% PKB.

Utrzymująca się słaba koniunktura w Niemczech może zaszkodzić polskiej gospodarce, szczególnie eksportowi. Pewnym pocieszeniem są prognozy Federalnego Banku Niemiec, który spodziewa się wzrostu o 1,7% w 2014 r. i nawet 2% w 2015 r.

Zadziwiająco szybko spada bezrobocie w Wielkiej Brytanii. Wkład polskich imigrantów?
Czytaj także
Polecane galerie