Został miliarderem sprzedając hamulce dla Porsche i Ferrari

Został miliarderem sprzedając hamulce dla Porsche i Ferrari

Fot. Porsche

Wartość giełdowa firmy Brembo, włoskiego specjalisty od hamulców, wzrosła w ciągu minionego roku dwukrotnie, a jej większościowy udziałowiec i prezes stał się miliarderem.

Założona w 1961 w Bergamo przez Emilio Bombasseiego firma swoje powodzenie zawdzięcza szybko rosnącemu w ostatni okresie popytowi na samochody sportowe najsłynniejszych marek, takich jak Porsche i Ferrari, którym dostarcza zaawansowane układy hamulcowe.

Co dość niezwykłe, Brembo wciąż jest firmą rodzinną, której 53,5% akcji posiada syn jej założyciela, Alberto Bombassei. Dzięki wzrostowi kursu akcji spółki stał się miliarderem – jego majątek przez Bloomberga jest wyceniany na 1,2 mld dol. Nigdy wcześniej nie był notowany w rankingach miliarderów.

73 -letni Bombassei przekonuje, że rodzinny charakter Brembo stanowi o sile firmy i nie zamierza ani zmniejszać swojego udziału w zarządzaniu nią.

BremboNanjing1008.JPG

fot. brembo.com, Alberto Bombassei (w środku)

Włoch źródeł sukcesu Brembo Bombassei upatruje w podjętej niemal 40 lat temu decyzji, by zaangażować się w wyścigi Formuły 1 jako dostawca hamulców dla zespołu Ferrari. Obecnie firma zaopatruje najlepsze zespoły F1, ale także jest zaangażowana w wiele innych dziedzin sportu samochodowego.

Bombassei tak tłumaczy kapitał, jaki dzięki temu udało mu się zgromadzić:

Pozwoliło to przez lata testować na torach wyścigowych nowe rozwiązania, które z czasem trafiały do seryjnych samochodów i motocykli.

Brembo jest liderem nowych technologii układów hamulcowych w samochodach seryjnych. Już w 1980 roku wprowadziło aluminiowe zaciski hamulcowe, które w swoich autach zaczęły stosować takie firmy jak Porsche, Mercedes-Benz i BMW. W 2002 roku na rynku pojawiły się hamulce karbonowo-ceramiczne, które są obecnie sztandarowym produktem Brembo.

Czytaj także
Polecane galerie