1,4 mln euro za konia. W Janowie Podlaskim padł rekord

1,4 mln euro za konia. W Janowie Podlaskim padł rekord

1,4 mln euro zapłacił hodowca ze Szwajcarii za klacz o imieniu Pepita na niedzielnej aukcji koni arabskich Pride of Poland w Janowie Podlaskim. To absolutny rekord - tyle jeszcze w Janowie nie płacono.

- To rekord rekordów - mówi nam rzeczniczka aukcji Katarzyna Pruchniewicz. - Poprzedni padł w 2008 roku, kiedy została osiągnięta cena 1 mln 125 tys. euro - dodaje.

Wysoka cena Pepity nie jest zaskoczeniem: klacz otwierała tegoroczny katalog. To Czempionka Polski i Najlepszy Koń Pokazu Narodowego, Wiceczempionka Europy i Pucharu Narodów oraz Top Ten Czempionatu Świata 2014.

Z 28 sprzedanych w niedzielę koni, 16 trafi do nabywców z Bliskiego Wschodu: z Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

- Możemy przypuszczać, że takie zainteresowanie hodowców z tego regionu świata wynika z tego, że na Bliskim Wschodzie powstaje coraz więcej stadnin - wyjaśnia rzeczniczka. W tym roku do Janowa przyjechała też delegacja z Chin. - Na razie Chińczycy byli obserwatorami, ale spodziewamy, że w przyszłym roku już włączą się do licytacji - przewiduje Katarzyna Pruchniewicz.

Araby z licytacji trafią także do Czech, Belgii, Austrii. Trzy konie kupiła Shirley Watts, żona perkusisty Rolling Stonesów.

Drugim najdroższym koniem na tegorocznej aukcji okazała się siwa 11-letnia klacz Pistoria, wyhodowana w Michałowie. Nabywca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wylicytował za nią 625 tys. euro.

7-letnia kasztanka Wieża Róż z Michałowa została sprzedana do Kataru za 270 tys. euro, zaś 11-letnia, gniada, Wkra także z Michałowa - do Arabii Saudyjskiej za 260 tys. euro. Nabywca z Kataru wylicytował 252 tys. euro za siwą, 9-letnią, Wasę wyhodowaną w prywatnej stadninie Falborek Arabians, natomiast kupiec z Wielkiej Brytanii zapłacił 250 tys. euro za siwą, 10-letnią, klacz Altamira z Janowa Podlaskiego.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie