Adidas idzie w ekologię. Robi buty z... oceanicznych śmieci

Adidas idzie w ekologię. Robi buty z... oceanicznych śmieci

Niemiecki gigant odzieżowy zaprezentował nowy model butów. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w całości są one wykonane ze śmieci, znalezionych na dnie oceanu. To efekt współpracy Adidasa z organizacją ekologiczną Parley for the Oceans. Póki co jednak nie da się ich nigdzie kupić.

Prototyp został wykonany z włókien pochodzących z siatek, które nielegalnie rozciągane są na dnie oceanu. - Sieci te stanowią zaporę nie do przejścia i zabijają wszystkie pływające w pobliżu ryby - tłumaczy portalowi fastcoexist.com Cyrill Gutsch, założyciel fundacji Parley for the Oceans.

Siatki, rozciągnięte przy zachodnim wybrzeżu Afryki, skonfiskowała po ponad 100-dniowej ekspedycji organizacja non-profit Sea Shepherd. Następnie przekazała je Adidasowi, który wykorzystał je do produkcji butów, co zresztą widać w kolorystyce modelu.


Członkowie Seashepherd ze skonfiskowanymi siatkami. fot. Seashepherd/Adidas.com

Użył przy tym takiej technologii, która nie generuje żadnych dodatkowych odpadów. - Dzianina pozwala wykorzystać materiał w stu procentach, nie trzeba bowiem wycinać materiału, jak przy klasycznej produkcji - wyjaśnia Eric Liedtke, jeden z dyrektorów Adidas Group. - Wykorzystujemy tylko tyle, ile potrzebujemy i nie tracimy nic.

- Jesteśmy dumni, że Adidas dołączył do nas w tej misji i angażuje siły, żeby pokazać, że z oceanicznych śmieci można zrobić coś fajnego - mówi portalowi Huffington Post Cyrill Gutsch.

Nie wiadomo jednak, czy buty trafią do seryjnej produkcji. Rzeczniczka niemieckiego giganta nie potrafiła odpowiedzieć na to pytanie. - Zrobiliśmy to również po to, by pokazać, do czego jesteśmy zdolni przy wspólnym wysiłku - powiedziała Katja Schreiber amerykańskiemu portalowi. Potwierdziła jednak, że firma będzie stopniowo wprowadzać do produkcji materiały pochodzące z recyklingu. Pierwsze egzemplarze w sprzedaży powinny pojawić się na początku przyszłego roku.

buty, ekologia, adidas
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie