Akcje JSW wreszcie poszybowały do góry. Inwestorzy przyklasnęli cięciom w KW

Akcje JSW wreszcie poszybowały do góry. Inwestorzy przyklasnęli cięciom w KW

Fot. Piotr Kowalczyk/East News

Notowana od połowy 2011 r. na GPW Jastrzębska Spółka Węglowa zamknęła miniony rok dramatycznym, niemal 70-procentowym spadkiem notowań swoich akcji. W środę kurs JSW wystrzelił o prawie 19 proc., co ma duży związek z ogłoszonym tego samego dnia rządowym programem naprawczym Kompanii Węglowej.  

Aktualizacja 08.01.2014: podczas porannych notowań we czwartek akcje JSW nadal mocno drożeją. Po 9-tej ich kurs był wyższy już o ok. 10 proc. w stosunku do środowego zamknięcia. Potem nastąpiła korekta, ale zwyżka wciąż przekraczała 7 proc.

Oprócz planu naprawczego KW, pozytywny wpływ na wycenę Jastrzębskiej Spółki Węglowej miały też kontrakty podpisane przez jego największego konkurenta - NWR. Firma będzie sprzedawać swój węgiel za 93 euro za tonę, o czym dziś poinformowała inwestorów. To o kilka ładnych euro więcej niż spekulował rynek. Wielce prawdopodobne, że na tej zwyżce skorzysta też JSW.

wykres JSW.jpg

 

Plan rządu Ewy Kopacz zakłada podział majątku Kompanii Węglowej na trzy grupy. Do pierwszej zaliczono 4 kopalnie, których działalność została uznana za trwale nierentowną i zostanie wygaszona. Drugą grupę stanowią te kopalnie, w których których wydobycie węgla jest ekonomicznie uzasadnione i dołączą do spółki celowej utworzonej przez Węglokoks. Ostatnia, trzecia grupa to majątek niezwiązany z działalnością górniczą, który zostanie sprzedany.

Kopalnie Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze, Pokój trafią do Spółki Restrukturyzacji Węgla S.A. w celu wygaszania w nich działalności.

Kompania Węglowa do podziału. Rząd ma nowy plan

Jastrzębska Spółka Węglowa, podobnie jak idąca pod nóż Kompania Węglowa, fatalnie zniosła spadek cen węgla w ostatnich latach, który obnażył jej wysokie koszty działalności, przerost zatrudnienia i zaniechania restrukturyzacji z okresu boomu węglowego kilka lat temu.

W listopadzie 2014 r. agencja ratingowa EuroRating obniżyła ratingu kredytowy JSW do B+ z BB- i utrzymała negatywną perspektywę ratingu. Dzisiaj analitycy spojrzeli na spółkę łaskawszym okiem - Citigroup podniosło w środę rekomendację dla JSW ze "sprzedaj" do "kupuj" i obniżyło cenę docelową dla akcji spółki z 35 zł do 26 zł.

Czytaj także
Polecane galerie