Bogacze szaleją. Rekordowe obroty Christie's

Bogacze szaleją. Rekordowe obroty Christie's

W ciągu trzech dni od poniedziałku w domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku sprzedano dzieła sztuki warte ponad 1,4 mld dolarów. Ta rekordowa kwota wskazuje na wzrost klasy "superbogaczy" i ich apetyt na dzieła sztuki.

Dzięki wynikom trzydniowych aukcji, na których padały osobne rekordy, dom Christie's stał się pierwszym domem aukcyjnym na świecie, w którym sprzedano w ciągu jednego tygodnia dzieła za ponad miliard dolarów.

Obraz "Numer 10" Marka Rothki z 1958 roku o poziomych podziałach chromatycznych w środę wieczorem sprzedano za 81,9 mln dolarów - niewiele mniej niż wynosi absolutny rekord za dzieło tego artysty (87 mln dolarów zapłacono w 2012 roku na aukcji Christie's za jego "Pomarańczowy, czerwony żółty").

We wtorek inne dzieło Rothki ("Bez tytułu: Żółty i Niebieski") dom aukcyjny Sotheby's sprzedał za 46,5 mln dolarów.

"Kolorowa Mona Liza" Andy'ego Warhola, popowa interpretacja portretu namalowanego przez Leonarda da Vinci, osiągnęła 56 mln dol., a jeden z aktów pędzla Luciana Freuda ("Benefits Supervisor Resting") sprzedano za 56,2 mln dol.

Wszystkie trzy obrazy - Rothki, Warhola i Freuda - stanowią "ikoniczne" dla ich twórczości dzieła, charakterystyczne dla stylu każdego z nich.

Ale i tak ich ceny, pracujące na spekulacyjną bańkę, nie dorównują 179 mln dolarów, które zapłacono w poniedziałek za "Kobiety z Algieru" (tzw. wersja 0) Pabla Picassa. To najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono na aukcji za dzieło sztuki.

W poniedziałek na tej tzw. aukcji roku jedna z rzeźb Giacomettiego sprzedana została za 141,3 mln dolarów.

Poprzednio rekordową cenę na aukcji domu Christie's uzyskał w listopadzie 2013 r. obraz irlandzkiego malarza Francisa Bacona. Tryptyk z 1969 roku "Trzy studia do portretu Luciana Freuda" wylicytowano za 142,4 mln USD. Jeszcze wcześniejszy rekord ustanowił obraz Edwarda Muncha "Krzyk" sprzedany za 120 mln dol.

Odnotowano także bardziej "umiarkowane" ceny rekordowe za dzieła innych artystów. Pracę Roberta Rymana "Most" sprzedano za 20,6 mln dolarów, a "Obraz Johanson" Roberta Rauschenberga za 18,6 mln dolarów.

rekord, aukcje, dzieła sztuki, christie's
Czytaj także
Polecane galerie