Ceny ropy uderzyły w Lotos. Grupa rozważa zmianę planów

Ceny ropy uderzyły w Lotos. Grupa rozważa zmianę planów

Fot. Grupa Lotos

W związku z trudną sytuacją na rynku surowcowym, Grupa Lotos może zmienić plany inwestycyjne w segmencie wydobywczym - poinformował wiceprezes i dyrektor do spraw ekonomiczno-finansowy Mariusz Machajewski. Jego zdaniem, może to być konieczne, ponieważ niskie ceny ropy mogą utrzymywać się nawet półtora roku. Machajewski zapewnił jednak, że spółka bez przeszkód realizuje strategiczne inwestycje, a sytuacja płynnościowa jest stabilna.

"Nie posiadamy jeszcze wewnętrznych założeń dotyczących rozwoju sytuacji na rynku surowcowym, a szczególnie ropy naftowej, ale jesteśmy przygotowani na kontynuację negatywnego trendu. Przyglądamy się na bieżąco sytuacji, ale wydaje się, że okres niskich cen może potrwać nawet 1-1,5 roku"- przyznał Machajewski.

Wiceprezes wyliczył, że od początku października do końca 2014 r. ceny ropy spadły z 95 USD do 57 USD za baryłkę, przy jednoczesnym umocnieniu się kursu amerykańskiej waluty względem złotego o ponad 20 groszy. W jego ocenie, nie powinno to jednak wpłynąć znacząco na strategię inwestycyjną Grupy. Planowane przedsięwzięcia będą realizowane zgodnie z założonym harmonogramem, szczególnie w segmencie rafineryjnym.

"Jedynie w przypadku wydobycia możliwe są pewne korekty planów związane z malejąca opłacalnością tego typu inwestycji. Nie oznacza to jednak rezygnacji z projektów czy ich zawieszenia. Chcemy je dokładnie przeanalizować, uwzględniając zmiany zachodzące w otoczeniu rynkowymi i dokonać, jeżeli będzie taka potrzeba, korekt w sposobie ich realizacji" - podsumował Machajewski.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. W 2013 r. Grupa Lotos odnotowała 28,6 mld zł skonsolidowanych przychodów.

 
Zobacz notowania spółki Lotos w ostatnich trzech miesiącach:

 
 
Pomnażaj swoje oszczędności i wybierz najlepsze konto dla siebie >>
 
 
Czytaj także
Polecane galerie