Clarkson na pewno nie wróci. Angielski rząd chce reformy BBC

Clarkson na pewno nie wróci. Angielski rząd chce reformy BBC

Fot. Tim Loudon/Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Brytyjski rząd ogłosił tak zwaną "zieloną księgę", zawierającą propozycje zreformowania BBC. Wstępne plany ogłoszone w Izbie Gmin obejmują ograniczenie masowych programów "niemisyjnych", jak popularny na całym świecie Top Gear, z którego niedawno wyleciał Jeremy Clarkson.

Oprócz tego ma też dojść do likwidacji własnej produkcji telewizyjnej, zmniejszenia abonamentu lub zastąpienia go subskrypcją. W planach jest też likwidacja samodzielności BBC.

Nadrzędną kontrolę nad korporacją miałby przejąć organ powołany przez państwo.

Rzecznik labourzystowskiej opozycji powiedział w Izbie Gmin, że "BBC to nie zabawka rządu", a o jej przyszłości powinni decydować płatnicy abonamentu, czyli społeczeństwo. W obronie niezależności BBC wystąpiło już również wiele znanych postaci brytyjskiego życia kulturalnego.

Korporacja jest wprawdzie niezależna od rządu, ale działa na podstawie tak zwanej Karty Królewskiej, która wygasa w przyszłym roku. Nową uchwali parlament, w którym większość mają nieprzychylni publicznemu nadawcy konserwatyści.

BBC, największy na świecie publiczny nadawca, poinformował też na początku miesiąca o planowanej likwidacji ponad 1000 miejsc pracy z powodu spodziewanego spadku wpływów z abonamentu, które stanowią główne źródło finansowania.

- Według prognoz na lata 2016-2017 wpływy z abonamentu będą mniejsze o 150 milionów funtów niż było to oczekiwane w 2011 roku - głosi oświadczenie BBC. Dyrektor generalny Tony Hall wyjaśnił, że widzowie coraz częściej oglądają programy w internecie lub na urządzeniach mobilnych; spada też liczba gospodarstw domowych, w których nie ma telewizora.

W Wielkiej Brytanii opłata abonamentowa wynosi 145,5 funta rocznie. Założony w 1922 roku nadawca radiowo-telewizyjny, który zatrudnia obecnie ponad 16,6 tys. ludzi, podkreślił, że większość zwolnień dotyczy stanowisk menedżerskich, co ma m.in. doprowadzić do uproszczenia struktury.

W ostatnich latach BBC już zwolniła tysiące pracowników w ramach planu oszczędności w wysokości 800 milionów funtów, rozpoczętego w 2010 roku.

Równolegle BBC wyprzedaje majątek, aby ograniczyć m.in. koszty związane z utrzymaniem nieruchomości. W czerwcu BBC informowała, że od 1998 roku liczba należących do grupy nieruchomości zmniejszyła się o 40 proc.

Sprzedaż majątku, redukcja zatrudnienia i kosztów administracyjnych, a także sprzedaż niektórych praw telewizyjnych do transmisji sportowych "umożliwią oszczędność ponad 1,5 mld funtów rocznie do 2017 roku" - zaznaczyła w czwartek BBC.

Zobacz, ile ma wynieść opłata audiowizualna w Polsce:

 

IAR
Czytaj także
Polecane galerie