Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu, ale nie jesteś pewien, czy na tym nie stracisz? Postaw na sprawdzony pomysł – zainwestuj w towary ze zwrotów.

Sprzedaż towarów ze zwrotów sklepowych cieszy się w całej Europie niesłabnącą popularnością od kilkunastu lat. Także w Polsce coraz więcej przedsiębiorców inwestuje w import palet z towarami ze sklepowych zwrotów. Wzrost zainteresowania taką działalnością po raz pierwszy zanotowano około roku 2004, kiedy Polacy zaczęli masowo wyjeżdżać do Wielkiej Brytanii. Kolejny wzrost odsetka osób inwestujących w towary ze zwrotów odnotowano w roku 2008. Było to spowodowane zwiększeniem mobilności na skutek podpisania przez Polskę w 2007 roku układu z Schengen, który znosi kontrole graniczne na granicach wewnętrznych państw członkowskich.

Najczęściej jednak towary ze zwrotów pochodzą z Wielkiej Brytanii – szacuje się, że przywożonych jest stamtąd około 67 proc. wszystkich sprzedawanych w Polsce towarów ze zwrotów.

Jak to działa?

Zakup towarów ze zwrotów jest możliwy dzięki działającemu w całej Unii Europejskiej prawu ochrony konsumenta. Prawo to umożliwia kupującemu zwrot towaru w ciągu 14 dni od daty zakupu (za okazaniem dowodu zakupu), jeśli nie spełnia on trzech podstawowych kryteriów.

Przede wszystkim towar powinien być zadowalającej jakości, czyli nie powinien uszkodzony w momencie zakupu lub nie może w chwili po dokonaniu transakcji się zniszczyć. Co więcej, sprzedany towar powinien być odpowiednio opisany. Ostatnim z warunków, który musi zostać spełniony, jest zgodność funkcji przedmiotu z jego przeznaczeniem. Coraz częściej jednak sklepy idą kupującym na rękę i zwracają pieniądze lub wymieniają towar bez konieczności podania przyczyny. Towar pochodzący ze zwrotów jest następnie pakowany w palety i sprzedawany firmie. Jeśli szukasz takiego rozwiązania, sprawdź ofertę firmy iForce Market Zone, która zajmuje się pośrednictwem w obrocie towarami ze zwrotów.

Dlaczego warto inwestować w towary ze zwrotów?

Chociaż już wielu przedsiębiorców zdecydowało się na eksport towarów pochodzących ze zwrotów, ten rodzaj działalności nadal rodzi wiele pytań, a najczęstszym z nich jest pytanie o opłacalność. Jest to oczywiście wątpliwość w pełni uzasadniona, jednak praktyka przedsiębiorców wskazuje, że jest to inwestycja obarczona minimalnym ryzykiem.

Towary ze zwrotów są zazwyczaj sprzedawane w zestawach lub paletach, z czego przynajmniej 50 proc. z partii kupowanych przedmiotów jest całkowicie sprawna lub wymaga niewielkiej naprawy – bez dodatkowych kosztów ze strony nabywcy.

Jednym z największych atutów towarów ze zwrotów jest ich atrakcyjna cena. Szacuje się, że przedmioty te są sprzedawane za 8–25 proc. sugerowanej ceny detalicznej w zależności od rodzaju i liczby towarów. Na przykład, za paletę zabawek ze zwrotów (78 sztuk) o wartości rynkowej 1,875 tys. funtów, nabywca zapłaci 714 funtów z VAT-em. W przypadku palety odkurzaczy ze zwrotów (46 sztuk) o wartości rynkowej 1,820 tys. funtów, kupujący zapłaci jedynie 544 funty z wliczonym podatkiem VAT. Średnia cena palety waha się w przedziale od 600 do 3,5 tys. zł w zależności od jej zawartości i sezonu sprzedaży.

Kolejnym powodem, dla którego warto inwestować w towary ze zwrotów, jest ich wysoka jakość. Przedmioty, które znajdują się w zestawach lub paletach, pochodzą od renomowanych producentów, liderów rynku, zdobywców wielu nagród konsumenckich. W przypadku zabawek są to m.in. Fisher Price, Chicco, Graco, Hasbro, Lego, Lindam, Little Tikes, Smoby, vtech, Cosatto, PegPerego, Mamas&Papas, Playschool , Chad Valley. Jeśli nabywca zdecyduje się na AGD lub RTV, może liczyć na takie marki, jak HP, Dell, Sharp.

Nie można także zapomnieć o różnorodności oferowanych produktów. Przedsiębiorca, który decyduje się na towary ze zwrotów, nie musi ograniczać się do jednego typu asortymentu. Wystarczy ogólne określenie preferencji – czy mają być to zabawki, sprzęt RTV/AGD, meble, ubrania czy elementy wyposażenia domu. Jest to niewątpliwym plusem takiego zakupu, ponieważ różnorodność towaru zwiększa konkurencyjność nabywcy, jednocześnie minimalizując prawdopodobieństwo, że jeden rozmiar lub typ towaru nie zostanie sprzedany.

Towary pochodzące ze zwrotów to doskonały pomysł na biznes – jest to obecnie jeden z najbardziej dochodowych pomysłów na własną działalność. Towary ze zwrotów to przede wszystkim wysoka jakość za ułamek ceny rynkowej. Co więcej, sprzedawane towary są w większości sprawne – mogą wymagać jedynie prostych napraw lub wymiany wtyczki na polską. A oprócz kosztów transportu kupujący nie ponosi już żadnych dodatkowych kosztów.

Artykuł sponsorowany

Czytaj także
Polecane galerie