Fatalna wpadka Deutsche Banku. Jeden z klientów dostał 6 miliardów dolarów przez pomyłkę

Fatalna wpadka Deutsche Banku. Jeden z klientów dostał 6 miliardów dolarów przez pomyłkę

6 miliardów dolarów - tyle przez pomyłkę otrzymał w czerwcu jeden z klientów Deutsche Banku. Szczęście nie trwało jednak za długo, bo bank już następnego dnia odzyskał całą kwotę.

Jak doszło do pomyłki? Jeden z pracowników - a dokładnie młodszy członek zespołu sprzedaży walut - spółki z siedzibą we Frankfurcie podczas przetwarzania transakcji pomylił wartość brutto z kwotą netto i w ten sposób na konto wysłał dodatkowe 6 miliardów dolarów.

Dziennik "Financial Times", który pierwszy napisał o sprawie, nie zidentyfikował szczęśliwego klienta. Wiemy jedynie, że nie jest to osoba prywatna, a jeden z dużych funduszy hedgingowych (rodzaj funduszu inwestycyjnego - red.). Skąd dziennikarze dowiedzieli się o felernej transakcji kilka miesięcy po fakcie? Deutsche Bank poinformował o błędzie regulatora rynku finansowego w Wielkiej Brytanii, Europejski Bank Centralny oraz bank centralny Stanów Zjednoczonych - FED.

Rzecznicy regulatorów odmówili komentarza w tej sprawie. Głosu nie chciała również zabrać Renee Calabro, rzeczniczka Deutsche Bank. Swoje stanowisko wyrazili za to akcjonariusze banku. Po opublikowaniu prasowych informacji notowania banku na giełdzie we Frankfurcie spadły o 0,2 procent.

Przy okazji informacji o błędnej transakcji powrócił temat kontroli wewnętrznych w Deutsche Banku. Kilka lat temu uwagi co do funkcjonowania banku zgłaszał na przykład Bank Rezerwy Federalnej. W grudniu 2013 roku FED zakwestionował jakość raportów regulacyjnych, które otrzymał od banku. W celu poprawy kontroli wewnętrznej, kredytodawca zatrudnił ponad 1000 pracowników.

Zobacz także: Banki będą sprawdzać, czy klient żyje

 

Czytaj także
Polecane galerie