Fiskus znów chce naszych pieniędzy. Tym razem od wypłat z bankomatów

Fiskus znów chce naszych pieniędzy. Tym razem od wypłat z bankomatów

Fot. sxc.hu

Resort finansów nie ustępuje w poszukiwaniu dodatkowych źródeł dochodu. Właśnie wraca do pomysłu surcharge, czyli dodatkowej prowizji pobieranej od kwot wypłacanych z bankomatów.

Pomysłowi przyklasnęły banki spółdzielcze. Opłata miałaby bowiem wpłynąć na wzrost liczby bankomatów w miejscach, gdzie do tej pory dostęp do automatów wypłacających pieniądze był ograniczony. Dzięki dodatkowej opłacie, tę lukę mogłyby wypełnić banki spółdzielcze.

Jak przypomina serwis forsal.pl, MF próbowało już raz wprowadzić taką opłatę. Tym razem szansę są większe bo Narodowy Bank Polski zapowiedział powołanie zespołu roboczego, który dokładnie przyjrzy się tej opłacie.

Wprowadzeniu surcharge sprzeciwiają się bankierzy, zwłaszcza tych instytucji finansowych, które nie posiadają własnej sieci bankomatów.

Wprowadzenie prowizji surcharge wywoła chaos na rynku, za który zapłacą przede wszystkim klienci, ale i banki – twierdzi Cezary Kocik, wiceprezes mBanku ds. bankowości detalicznej, którego cytuje serwis.

Przeciwne opłacie są także organizacje płatnicze. Visa ma nawet w swoim regulaminie zakazuje pobierania dodatkowych opłat..

Co ważne wprowadzenie surcharge nie jest zakazane. By opłata weszła w życie wystarczy zmienić prawo, tak by uregulować stosowanie surcharge.

Czytaj także
Polecane galerie