Gigantyczna odprawa dla szefa Volkswagena. Dostanie ponad 60 mln euro

Gigantyczna odprawa dla szefa Volkswagena. Dostanie ponad 60 mln euro

Choć naraził swoją firmę na gigantyczne straty wizerunkowe i jeszcze większe możliwe kary, to dostanie od Volkswagena odprawę. Martin Winterkorn może liczyć nawet na 60 mln euro.

Jak informuje "Financial Times", z ostatniego raportu giełdowego Volkswagena wynika, że były już prezes zarabiał w zeszłym roku 1 mln 617 tys. euro miesięcznie. Do tego doszły jeszcze premie. Winterkorn był najlepiej wynagradzanym prezesem w Niemczech.

"FT" pisze, że jeśli 68-letni były prezes przejdzie na emeryturę, to dostanie od Volkswagena świadczenie wynoszące w sumie ok. 28,5 mln euro. Tyle wpłynie na jego emerytalne konto.

To jednak nie wszystkie pieniądze, na jakie może liczyć były już prezes. Jest bowiem jeszcze odprawa. Jak podaje agencja Bloomberg, ta może sięgnąć nawet 32 mln euro, czyli mniej więcej równowartość dwóch rocznych pensji. W sumie na odchodne główny odpowiedzialny w aferze spalinowej dostałby więc ponad 60 mln euro.

Tak jak jednak pieniądze na fundusze emerytalne są pewne, bo wynikają z niemieckiego prawa, tak odprawy Winterkorn otrzymać już nie musi. Rada nadzorcza koncernu może bowiem uznać, że odejście tegoż było wynikiem jego błędów. Dzięki temu będzie w stanie zablokować wypłacenie mu 32-milionowej odprawy.

Koncern na razie jednak nie zabrał głosu w tej sprawie. A część niemieckich mediów pisze, że mało prawdopodobne jest odebranie odprawy prezesowi Volkswagena, który zajmował to stanowisko od 2007 roku. Nikt bowiem nie chce się na nim mścić, gdy za chwilę ruszyć mogą procesy sądowe wobec koncernu.

volkswagen, odprawa, martin winterkorn, winterkorn
Czytaj także
Polecane galerie