Gigantyczny wzrost cen kawy. Na rynku nerwowo

Gigantyczny wzrost cen kawy. Na rynku nerwowo

Fot. Jacek Bereźnicki/biztok

Na początku lutego 126 dolarów, początek marca już 203 dolary i dalej rośnie. Cena kawy tylko w miesiąc wzrosła o prawie 90 procent. Jeśli dodamy do tego, że w listopadzie zeszłego roku, kawa kosztowała niecałe 100 dolarów, to wzrost cen kawy jest gigantyczny. Jak mówią analitycy, można się spodziewać, że to nie koniec pięcia się w górę.

Skąd ten wzrost na giełdach?

Przyczyną jest przede wszystkim intensywna susza w Brazylii. Prognozy przewidują, że taka pogoda jeszcze będzie się utrzymywać, więc kawa może jeszcze podrożeć. Brazylia jest bowiem największym producentem arabiki, najpopularniejszego rodzaju kawy.

Czy ruch na giełdzie przełoży się na ceny kawy w kawiarniach i sklepach? - Niekoniecznie - mówi serwisowi Biztok.pl Paweł Kordala, analityk rynków surowcowych XTB.

Marża na kawie jest gigantyczna stąd nawet kilkudziesięcioprocentowe wzrosty cen nie muszą oznaczać, że klienci zapłacą więcej. Trzeba pamiętać, że przez ostatnie lata kawa taniała, a jakoś nie był zauważalny spadek cen - mówi Paweł Kordala.

Rzeczywiście, przez ostatnie trzy lata ceny kawy systematycznie spadały. W 2011 roku na giełdzie w Chicago trzeba było zapłacić za nią ponad 300 dolarów.

Dystrybutorzy kawy nie są jednak takimi optymistami jak analityk XTB. Agnieszka Wąsińska prowadzi sklep internetowy my-coffee.pl, w którym sprzedaje wypalane na życzenie klienta kawy wysokiej jakości. Twierdzi, że na rynku kawowym jest obecnie bardzo nerwowo.

Wszyscy czekają co zrobi Marcanta, europejski potentat w dystrybucji kawy. Obawiamy się jednak, że trochę podniesie ceny. Być może pojawi się u nas kawa z innych, niekoniecznie brazylijskich plantacji. - mówi Wąsińska.

Marcanta na swojej stronie internetowej ostrzega przed możliwym wzrostem cen.

kawa_wykres.jpg

 

 

Wąsińska dodaje, że wzrost cen kawy jest prawdopodobny również ze względu na wyjątkowo trudne warunki pogodowe w Brazylii. Susza zniszczyła wiele upraw, więc trudno znaleźć nasiona wyjątkowo dobrej jakości.

Jak udało się dowiedzieć serwisowi Biztok.pl jedna z wiodących palarni kaw, już w tym miesiącu z powodu rosnących cen do każdego kilograma kawy musiała dołożyć prawie 8 złotych.

"Kawę" - 7 euro. "Dzień dobry, poproszę kawę" - 1,40 euro
Czytaj także
Polecane galerie