Grupa Kruk pobiła rekord w skupie długów

Grupa Kruk pobiła rekord w skupie długów

Fot. Kruk

Grupa windykacyjna Kruk rozgląda się za nowymi rynkami w Europie. W pierwszym kwartale zrealizowała 14 nowych inwestycji wartości nominalnej ponad 511 mln złotych. Inwestycje, od stycznia do marca, wyniosły prawie 45 mln zł i były o ponad 13 proc. większe niż rok wcześniej (po wyłączeniu portfela hipotecznego).

Banki sprzedają niespłacone wierzytelności firmom windykacyjnym, inwestorom międzynarodowym. Prezes Grupy Kruk Piotr Krupa (na zdjęciu) powiedział, że spółka ta od lat uczestniczy w tego typu przetargach. Wyjaśniał, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku firma ta kupiła ponad 511 milionów złotych wymagalnych wierzytelności od banków głównie w Polsce, Czechach i na Słowacji. Zapłacono za nie gotówką blisko 45 mln złotych.

Grupa Kruk po zamknięciu I kwartału zrealizowała poza tym największą transakcję na rynku rumuńskim - kupiła od greckiego banku Pireus działającego na tym rynku ponad 760 milionów złotych wierzytelności.

Piotr Krupa wyjaśnił, że grupa kupuje długi od banków po czym stara się zawrzeć porozumienie z osobami zadłużonymi, by spłaciły swoje zobowiązania w ratach.

Firma jest zainteresowana obecnością między innymi na rynku niemieckim.

- Kruk po raz kolejny wyznaczył nowy poziom w branży, tym razem dokonując największej transakcji w obszarze niezabezpieczonych portfeli detalicznych w Rumunii. Zawarta umowa jest efektem naszego 8-letniego doświadczenia w Rumunii i wypracowanej na rynku pozycji wiodącego gracza. Transakcja jest dla nas kolejnym etapem budowy jednej z największych firm zarządzania wierzytelnościami w Europie - powiedział Krupa, cytowany w komunikacie.

Krupa dodał, że skala nabytego portfela robi wrażenie choćby w zestawieniu z 14 inwestycjami grupy Kruk w I kwartale br.

- Każda z tych transakcji jest dla nas jednak tak samo ważna, gdyż każda z nich wzmacnia nasze fundamenty. Kruk jest aktywny w każdym przetargu zarówno w obszarze wierzytelności niezabezpieczonych, jak i zabezpieczonych hipotecznie, czy też wierzytelności korporacyjnych. Jesteśmy obecni już na rynkach w pięciu krajach i w każdym z nich aktywnie uczestniczymy w procesach sprzedaży portfeli wierzytelności. Naszym priorytetem jest niezmiennie dalszy rozwój, ekspansja i wzrost wartości grupy - podkreślił prezes.

Kruk SA jest największą w Polsce firmą zarządzającą wierzytelnościami. Od 2007 roku działa w Rumunii, gdzie także jest liderem rynku, od listopada 2011 r. - w Czechach, od sierpnia 2012 r. - na Słowacji, a od sierpnia 2014 roku w Niemczech. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

Banki - nadchodzą chude lata?


kruk, wierzytelności, krupa
Czytaj także
Polecane galerie