Jak uniknąć ryzyka przy wymianie walut w transporcie?

Jak uniknąć ryzyka przy wymianie walut w transporcie?

Fot. DeltaTrans

Działanie branży transportowej w dużej mierze opiera się na współpracy z zagranicznymi kontrahentami. Z tym z kolei wiąże się konieczność szybkiej i bezpiecznej wymiany walut. Prowadzisz firmę transportową? Sprawdź zatem, co dla Ciebie w tym zakresie jest najbardziej opłacalne.

W branży transportowej wymiana walut wiąże się nie tylko z ryzykiem poważnych strat na każdej transakcji. Pod uwagę należy przecież jeszcze wziąć bezpieczeństwo takich transakcji. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej firm branży TSL decyduje się na wymianę walut w kantorach internetowych. Z miesiąca na miesiąc widać, jak wzrasta liczba klientów tego rodzaju firm – wzrost może sięgać nawet 500%. Kantory internetowe okazały się atrakcyjniejsze od tych tradycyjnych i wymiany walut oferowanej przez banki. Jak to z branżą transportową naprawdę jest?

Transport – branża z problemami

Polska branża transportowa to w większości małe i średnie przedsiębiorstwa. Według raportu „Transport pod lupą” co trzecie przedsiębiorstwo z tej branży nie posiada nawet 4 pojazdów, co czwarte ma ich od 5 do 10, a tylko 15% firm ma ich od 11 do 20.

Tylko co szósta firma może poszczycić się parkiem maszynowym liczącym od 21 do 50 sztuk. Przeważająca część firm zajmuje się transportem ładunkowym, który również kierowany jest na rynek zagraniczny. Do tego warto dodać, że branża boryka się z wieloma problemami. Wspomniany raport notuje, że aż 77% przedstawicieli branży ostatnie półrocze minionego roku oceniło bardzo negatywnie. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że firmy transportowe szukają oszczędności.

Kantor internetowy się opłaca!

Przedstawiciele kantorów przyznają, że coraz więcej firm transportowych, logistycznych czy spedycyjnych decyduje się na wymianę walut przez Internet.

- Prawdą jest, że w ciągu miesiąca przybywa firm z branży TLS, które decydują się na nasze usługi. Możemy im zaproponować znacznie korzystniejsze warunki, niż te, jakie otrzymaliby w banku lub kantorze tradycyjnym. Dodatkowo wiele osób zwraca uwagę na udogodnienia, dzięki którym czują się bezpieczniej niż w przypadku innych rozwiązań - mówi Marek Grzyb z serwisu cashbroker.com.

Do wyjaśnienia pozostaje jeszcze kwestia wspomnianych korzystniejszych warunków, jakie oferują kantory on-line.

Powszechnie wiadomo, że wymiana walut w banku obciążona jest spreadem, który może wynosić od kilku do nawet kilkunastu procent. Dodatkowo większym firmom, które wymieniają znacznie więcej pieniędzy, przysługują korzystniejsze warunki. Takich z pewnością nie wynegocjuje mniejszy podmiot gospodarczy. W kantorze internetowym różnica między kupnem a sprzedażą wynosi średnio 1,5%.

Ile można zyskać?

Potencjalny Kowalski, który wymienia pieniądze, by spłacić comiesięczną ratę kredytu zaciągniętego w obcej walucie zyskuje ok. 1000 zł w skali roku. Łatwo zatem sobie przeliczyć zysk firmy, która obraca wielokrotnościami tych kwot.

Wystarczy założyć, że na transakcji w kantorze internetowym zyskujemy ok. 2,5%. Firma, która w miesiącu wymienia np. 100000 zł oszczędza tym sposobem 2500zł w skali miesiąca. To już dużo. W skali roku robi się z tego 30000zł – mówi Marek Grzyb z cashbroker.com.

Przed przystąpieniem do wymiany walut można sobie obliczyć zysk na specjalnych kalkulatorach, które najczęściej znajdziemy w serwisach oferujących wymianę w Internecie. Pozwalają one na porównanie oferty kantoru on-line z ofertą wybranego banku. Dzięki temu można wybrać rozwiązanie, które rzeczywiście zapewni realny zysk.

Bezpieczeństwo to podstawa

Kantory internetowe wygrywają z tradycyjnymi przede wszystkim tym, że nie wymagają gotówki. Samo transportowanie gotówki do punktu wymiany może okazać się problematyczne. Nie tylko trzeba się po nią najpierw udać do banku, ale również po wymianie wpłacić ją na konto. Po drodze możemy zostać napadnięci, a gotówka może stać się łupem złodzieja. Pamiętajmy również o tym, że wymieniając pieniądze w banku musimy liczyć się z tym, że operacje na kontach gotówkowych obciążone są dodatkowymi opłatami.

Nad bezpieczeństwem wymiany walut w Internecie czuwają również specjalne systemy zabezpieczeń – dokładnie takie, jakimi mogą poszczycić się duże instytucje finansowe. Wszelkie operacje związane z wymianą walut on-line odbywają się na kontach (czy to firmowym, czy naszym osobistym). Dla potencjalnego użytkownika ma to znaczenie, ponieważ takie podejście zapewnia weryfikację zgodną z wymogami Generalnego Inspektoratu Informacji Finansowej.

Kantory internetowe to nie tylko korzyści finansowe. To również szansa dla wielu firm na zrównoważony rozwój – przecież zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mogą inwestować w siebie. Wymiana walut on-line to również bezpieczeństwo, które gwarantują odpowiednie procedury oraz system bezgotówkowej wymiany. W obliczu oszczędności, jakie szukają przedstawiciele branży TSL, kantory internetowe są propozycją, którą warto rozważyć.

Czytaj także
Polecane galerie