Jan Kulczyk rozpycha się w Afryce

Jan Kulczyk rozpycha się w Afryce

Polski rząd, w ramach programu Go Africa, podejmuje wysiłki, by zacieśnić współpracę gospodarczą z krajami afrykańskimi. Tymczasem najbogatszy Polak, Jan Kulczyk, konsekwentnie działa i rozpoczyna kolejne projekty na tym kontynencie.

Właśnie kontrolowana przez niego firma poszukiwawczo wydobywcza - Kulczyk Oil Ventures - poinformowała o przejęciu kanadyjskiej spółki Winstar Resources, która posiada 5 koncesji wydobywczych w Tunezji.

Dzięki transakcji o wartości 112 mln dolarów kanadyjskich o ponad 50 proc. wzrośnie wielkość produkcji, trzykrotnie zostaną zwiększone rezerw, a portfel aktywów ulegnie rozszerzeniu o 13 koncesji w pięciu krajach.

- To milowy krok w historii Kulczyk Oil Ventures, która zmieni nazwę na Serinus Energy i będzie notowana równolegle na parkietach w Warszawie i Toronto. Kapitalizacja nowej spółki wyniesie około 1 mld zł - chwiali się firma, kontrolowana przez najbogatszego Polaka.

Wynagrodzenie w gotówce dla akcjonariuszy kanadyjskiej firmy ma wynieść do 35 mln dolarów kanadyjskich.

KOV zaoferuje 7,555 akcji własnych za jedną akcję Winstara albo 2,5 dolara kanadyjskiego w gotówce.

- Zakup udziałów spółki Winstar, po naszym spektakularnym sukcesie na Ukrainie, to kolejny etap realizacji tego długofalowego planu i budowania wartości. Wkrótce nowa spółka zadebiutuje na parkiecie w Toronto, gwarantującym dostęp do najbardziej profesjonalnej bazy inwestorów i analityków. Kulczyk Investments pozostanie wiodącym akcjonariuszem Serinus Energy. Nasza rola się nie zmieni, jesteśmy strategicznym inwestorem odpowiedzialnym za konsekwentne budowanie wartości tej spółki jako silnego gracza w branży poszukiwawczo-wydobywcze - powiedział Dariusz Mioduski, przewodniczący Rady Dyrektorów KOV.

Transakcja zostanie zrealizowana w drodze połączenia, według prawa prowincji Alberta w Kanadzie. Podmiotami zaangażowanymi w transakcję są KOV oraz konsorcjum inwestorów, którego liderem jest Kulczyk Investments.

- Ta transakcja otwiera nam drogę do powtórzenia ukraińskiego scenariusza KOV. Winstar Resources jest również spółką produkcyjną, o ogromnym potencjale, zarówno zwiększania wydobycia, jak i prowadzenia intensywnych prac poszukiwawczych. Mamy plany nowych odwiertów, szczelinowania, wydobycia z dwóch horyzontów, w Tunezji będziemy wykorzystywać nasze ukraińskie doświadczenia i know-how, licząc, że szybko uda nam się zrealizować zakładany scenariusz i po raz kolejny skokowo zwiększyć wartość naszych aktywów - powiedział Timothy Elliott, prezes zarządu i dyrektor generalny KOV.

Jan Kulczyk jest jednym z najaktywniejszych inwestorów w Afryce. Biznesmen prowadzi liczne projekty poszukiwawczo - wydobywcze w Tanzanii, Gwinei Równikowej i w Nigerii.


Opr.: AS

Czytaj także
Polecane galerie